Yemekten önce ve sonra ellerimizi yıkarız?

İbn Abbas (radiyallahu anh) anlatıyor: Hz. Peygamber (aleyhisselam) heladan çıktı. Önüne yemek kondu. Oradakiler, “Abdest suyu getirmeyelim mi?” deyince Resûlullah Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) “Namaza kalkınca abdest almakla emrolundum” buyurdu.

Abdest, namaz için farz kılınmıştır. Namaz, tilavet secdesi, mushafa değmek ve Kâbe’yi tavaf gibi birkaç yerde daha abdest almak gerekir

Ibn Abbas (radıyallahu anh) anlatıyor: Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) heladan çıktı.. Önüne yemek kondu, “Abdest almayacak mısınız?” denilince, “Namaz mı kılacağım ki abdest alayım?” bu yurdu.

Yemekten önce abdest almak gerekmemektedir. Ancak bu rivayette yemekten önce ellerin yıkanmasının müstehap olmasını engelleyen bir durum yoktur.

Selman-ı Farisi (radıyallahu anh) anlatıyor: Ben Tevrat’ta yemek yedikten sonra el yıkamanın yemeğin bereketini arttırdığını okumuştum. Bunu Peygamberimiz’e (sallallahu aleyhi vesellem] bildirdim. Resûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) benim sözümü dinledikten sonra “Yemeğin bereketi yemekten evvel ve sonra ellerini yıkamaktır” buyurdu.

Tevrat’ta yemekten sonra el yıkamanın yemeğin bereketini artırdığı yer almış, İslâm’da hem evvel hem sonra yıkamak gereği bildirilmiştir.
Yemekten önce el yıkamak abdestle karşılamak,insanlara bir lütüf olan yemeğe saygı göstermek içindir. Yemekten sonra yıkamak da eline yemek esnasında bulaşan şeylerden temizlemek içindir.

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir