Yemekten önce Besmele çekmek hakkında kısa bir kıssa

Yemekten sonra hamdetmek mutlak anlamda sünnettir. Kalanların utanmaması için yemek yiyen topluluktan biri doymuş olsa da sofradan kalkmamalıdır.

, Müslim’de şöyle rivayet olunmuştur: Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) bir kavmin sofrasında yemek yiyince onlara dua etmeden oradan ayrılmazlardı.

Hz. işe (radıyallahu anhâ) rivayet etmiştir: Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) ashaptan altı kişiyle yemek yiyordu. Bir a’râbî gelip o yemekten iki lokma yedi. Besmele çekmedi, yemek tükendi. Resûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “O, bismillâh’ deseydi, bereketi size de yeterdi.”

A’râbî besmele demeyince yemeğin bereketi kalmadığı anlaşılıyor. Yemekten evvel kendimiz ve çocuklarımızın, misafirimizin besmele çekmesine dikkat etmemiz gerektiğini gösteriyor.

Enes b. Mâlik [radıyallahu anh] Resûl-i Ekrem’in (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurduğunu nakletti: “Cenâb-ı Hak, yemek yedikten ve su içtikten sonra bunlara şükreden kuldan razı olur.”

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir