Yalan İle İlgili Hadisler » Peygamberimiz Yalan Hakkında Neler Demiştir?

Ebû Bekre (radıyallahu anh] anlatıyor: Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem], “Size günahların en büyüğünü haber vereyim mi: dedi. Yanındakiler, “Evet, haber ver, yà Resûlallah!” dediler; O, “Allah’aortak koşmak, şeriata aykırı olmayan konularda anne babaya karşı gelmek” dedikten sonra dayandığı yerden kalktı ve, “Yalan yere şahitlik etmek, yalan söylemek” diye sözüne devam etti. Yalan yere şahitliğin büyük günah olduğunu o kadar çok tekrarlamıştır ki biz, “Yoruldu, keşke dursa da dinlense” dedik.

Resûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) yalancı şahitliğin günahının büyüklüğünü anlatmak için dayandığı yerden doğrulmuş, tekrar tekrar yalancı şahitlik yahut yalan söz diye çok tekrarladığı için ashap, yalandan çok kaçınırdı. Ayrıca Resûl-i Ekrem’in (sallallahu aleyhi vesellem) yalancı şahitlik üzerine bu kadar önemle durmalarının sebebi halk arasında yaygınlığından dolayı olmalıdır. Yalancı şahitlik halka kolay bir iş gibi görünür, fakat müminlerin kalbi ondan tiksinir.

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir