Pazarlamanın Mikrobu: Viral Pazarlama!

Hiç bir arkadaşınız size izlemeniz için reklam kokulu bir video gönderdiği oldu mu? Peki, sizin de arkadaşınızı o firmanın çalşanı gibi düşündüğünüz oldu mu? Cevabınız “evet” ise viral pazarlama ile karşı karşıya gelmişiniz denemektir.

Ne ola ki bu viral pazarlama?

Hastalıkların virüs vasıtasıyla kişiden hızlı bir şekilde yayılmasına benzer olarak, viral pazarlama da önceleri ağızdan ağıza, günümüzde ise teknolojik araçlar kullanılarak pazarlanacak bilginin hızlı bir şekilde yayılma yöntemidir.

Viral pazarlama gerçek mi kurgu mu?

Özel bir hikâyenin anlatıldığı videolarda bazı ürünlerin markalarına denk gelebiliriz. Bunlar, akan videoda öylesine görünen, zaten o mekânda yer alan pano, mağaza yahut tüketim malzemeleri olabilir. Videoyu izlerken bu hikâyenin reklam amaçlı bir kurgu mu yoksa gerçekte yaşanmış bir olay mı olduğuna bir türlü karar veremediğimiz zamanlar olur. İşte bizi bu duruma düşüren her video için %90 oranında, iyi bir viral pazarlama ürünü olduğunu söyleyebiliriz.

Şirketin reklam prodüksiyonlarına nazaran daha az maliyetle hazırladıkları bu videolar, son kullanıcıda gerçeklik duygusu uyandırmayı hedeflemektedir. Çünkü gerçeklik duygusu, hikâyeyi bütün enstrümanlarıyla birlikte, bir bütün olarak kabul etmemizi sağlayacaktır. Yani duygusal bir videonun arka planındaki hamburgerci artı o eski hamburgerci olmaktan çıkacaktır.

Bazı hikâyeler ise, ürünle doğrudan bağ kurar. Bir satın alma, hediye etme hikâyesini, farklı bir kurguyla izlersiniz. Bu göze sokma hareketi de sanıldığından daha etkilidir. Çünkü daha önce tecrübe edilmiş bir satın alma faaliyeti başka kullanıcıları da satın almaya teşvik edecektir.

Bu videolardan en başaralı olanları, kullanıcıların cep telefonlarıyla çekilmiş gibi görünenlerdir. Bu sinsi pazarlama ürünü, son kullanıcıya da bir başka kullanıcı tarafından ulaştırılır. Mesela, sosyal medya hesapları üzerinden bir dostunuzun paylaştığı videolar bu sınıfta olabilir.

Viral pazarlama işleri nasıl yürür?

Her pazarlama tekniğinde olduğu gibi, viral pazarlamada basit bir teknik işler. Önce ihtiyaçlar tespit edilir, sonra hikâye oluşturulur, paylaşım kanalı seçilir ve sonuç… Peki ama, ilk kim yahut kimler paylaşmaya başlar? İlgili marka ve ürünün pazarlamasını yürüten kişiler değil elbette. Bu işi üstlenen normal insanlar vardır. Kimisi para karşılığı yapar bu işi kimisi sosyal medyada alacağı beğeni karşılığı… Malum, günümüzde beğeni alma hevesi en az para kadar etkili bir motivasyon aracıdır.

Gelelim ikinci soruya: Viral reklamlar nasıl başarılı olur? Sosyal viraller, duygularımızı etkileyerek, diğerleri ise klasik reklam mantığıyla ihtiyaçlarımıza cevap verdiğini göstererek… Virallerin duygusal etkisini azaltmak istiyorsak, söz konusu videoları, sevdiğimiz birileri tarafından paylaşılmış olanları bilhassa, haricen izleyelim. Ki dostlarımıza duyduğumuz güveni bu pazarlamanın bir konusu haline getirmeyelim.

Son olarak, virallerin yayılmayı tercih ettikleri ortam önemlidir. Bugün teknoloji yaygın ancak daha önceleri mahalle kültürü bu amaçla kullanılıyordu. Anneleriniz bilir, eskiden tencere satanlar evlere giderler, üstün ev sahibinden komşularını davet etmesini istermiş. Çünkü mahalledeki kadınların bir araya geldikleri bir ev, tencere satıcıları için en ideal ortamdır.

Viral pazarlamaya uyanık olmak lazım

Viral pazarlamaya karşı her daim uyanık olmalı, vermek istenilen mesajın ne niyetle yapıldığına dikkat etmeliyiz ki farkında olmadan firmaların pazarlama elamanı olmayalım. Ancak, sosyal farkındalığı artırmaya dönük, yardımlaşma ve dayanışma alanlarında hazırlanan videolara karşı da duyarsız kalmayalım.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: