Vefattan Sonra Keramet

Allah’ın cehennemden azat ettiği kul hakkına

Vefattan Sonra Keramet

Eşrefoğlu Rûmî Hazretleri ebedî âleme göçtükten üç saat sonra Horasan diyarından tarikata girmek isteyen üç kişi gelir. Eşrefoğlu hazretlerini ahirete göçmüş buldukları için çok üzülürler. Horasan’dan gelen bu üç misafir, “Bizim vatanımızdan ayrılmamızın üzerinden çok zaman geçti. Yorucu, meşakkatli bir yolculuk yaparak buraya geldik. Niyetimiz mübareğin hizmetiyle şereflenmek, saadet veren ellerinden tövbe etmekti. Ne bahtsız, nasipsiz insanlarmışız” diyerek ağlamaya başlarlar.
O sırada dervişler Eşrefoğlu Rûmî hazretlerini zikirler eşliğinde yıkamak için gasilhaneye getirirler. Eşrefoğlu Rûmî (kuddise sırruhû) yıkanacağı yerin üzerinde iken mübarek gözlerini açar, gelen misafirlere ellerini uzatarak tövbe verir. Zikir telkin eder. Daha sonra, “Büyükler bizi bekliyor” diyerek mübarek ellerini çekip gözlerini yumarlar. Bu keramete mecliste bulunan bütün hal ehli dervişler şahitlik ederler. Nitekim bu olayı damadı ve halifesi Abdürrahim Tirsî hazretleri de (kuddise sırruhû) nazım şeklinde kaleme almıştır.
Semerkand Takvimi

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir