Üvey Babam Öldü Acaba Ruhu Gelmiş Olabilir Mi?

Allah’ın cehennemden azat ettiği kul hakkına

Soru: Merhabalar internetten aldım numaranızı soru sormak istemiştim benim üvey babam vardı hastaydı ölmüştü ben bayramda onun evinde kaldım annem olduğu için garip hissettm sanki ruhu gelmiş gibi oldum resmi vardı duvarda devamlı gözüm oraya kayıyordu istemsiz sonra camda bir ışık gördüm bidaha baktığımda yoktu uyudum sonra rüyamda mezarını gördüm boştu sizce bu ne anlama geliyor ruhu gelmiş olabilr mi? Cevaplarsanız sevinirim çok merak ediyorum

Cevap: İnsan bir şeyi çok istediğinde veya çok takdığın da o şeyi görmesi olasıdır. Bunlara halisilasyon denir. Nasıl çöldeki adam suyu çok istediğinden serap görmeye başlar sizde bu olayı çok takdığınız da böyle şeyler görmeniz çok normal. Fakat bu üvey babanızın ruhunun geldiği anlamına gelmez. Çünkü böyle bir olası değildir, imkansızdır.

İstisnalar hariç: Kaynaklarda Âlimlerin hayatlarına baktığımızda böyle durumlarla karşılaşa biliyoruz. Fakat bu sadece Allah dostlarına bahşedilen bir şey dir ve haktır. Bizlerde böyle durumun gözükmesi ise Allah’tan değil Şeytan’dandır. Buna da istidraç denir.

Ama her zaman olayları ve rüyaları iyiye yormak gerekir. Belki üvey babanızın kabir hayatı sıkıntılı geçiyordur. Kendisinde bir boşluk hissediyordur. Ona Kur’an-ı Kerim okuyarak bu boşluğu doldurabilirsiniz.

İnşallah faydalı olmuştur. Başka soru ve sorunlarınız varsa sormaktan çekinmeyin, cevaplamaktan büyük mutluluk duyarız.

Bu konu hakkında söylemek istediğiniz bir şey varsa aşağıdaki yorum bölümünden yorum yazarak bize bildirebilirsiniz.

Teşekkürler, Vesselam…

Dinmatik – İslam Sitesi Ekibi

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

5 thoughts on “Üvey Babam Öldü Acaba Ruhu Gelmiş Olabilir Mi?

  1. Teşekkür ederim ama takmıyorum ve düşünmediğim halde oldu yani normal yatakcaktım birden bire huzursuz oldum kendisi iyi bir insanda değildi zaten ve sürekli rüyama giriyor nedir anlam veremiyorum

    1. Takıp takmamak insanın elinde olan bir şey değildir. Siz Allah Rızası için kalbin ferahlaması için Yasin Suresi okuyun. Alimler Yasin suresi hangi niyetle okunursa o iş olur, buyurmuştur. Bunların size zararıda olmaz. Tek yapmanız gereken Allah’a en iyi şekilde kulluk yapabilmek olmalı.

    1. Bir insana hakkını helal etmemek günah değildir. Fakat ahirette mahşer gününde hesaba çekilecek insanların belli bir sıralaması vardır. Hakkını helal etmeyen kişilerin işide sona bırakılır. Yani o gün hem hakkı olan hemde hakka giren için eziyet olacaktır. Sanki şuan lüx bir aeabanız var ama anahtarını 5 yıl sonra alacaksınız gibi. İnsan birine hakkını helal etmekle fayda/yarar sağlamaz bilakis zarar görür. Bu yüzden kesinlikle/şiddetle herkese hakkınızı helal etmenizi öneririz. Çünkü etmediğinizde sizin elinize bir şey geçmeyecektir. Siz her zaman hakkınızı helal edin eğer ceza çekmesi gerekiyorsa Allah Adaletlilerin en adaletlisidir ve en iyi sekilde ceza verecekte yine O,dur.

  2. Çok acı çekince insan hakkını helal edemiyor Allah affetsin hepimizi ben anlatıyorum insanlara senden helallik istiyor ondan rüyana giriyor diyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir