Tuvalette Su Sıçramasına Çözüm

ihtilam olma vesvesesi hakkında bir resim

Soru: Hocam ben tuvaletteyken necis yeri temizlerken kullanılan suyun sıçramasından elimden geldiğince sakınıyorum. Fakat su çok sıçradığı için çok yeri yıkamak zorunda kalıyorum. Bu yüzden tuvalette çok kalıyorum. Dahası tuvaletten sonra ayaklarımı yıkarken şu lavabodan sıçrıyor. Bu su necis midir? Yada fiskiye ile yıkarken illaki su diğer bacağıma sıçrıyor. Sıçrayan bu su necis midir. Abdest alırken gene ayni sorunlarla karşılaşıyoruz. Kısacası tuvalete girmekten nefret eder oldum. Ne yapmalıyım?

Semih sefer

Cevap: Merhaba kardeşim. Şöyle mükemmel bir şeklide her türlü olayı nasıl çözeceğini anlatalım inşallah. )

Klozet

Eğer tuvaletiniz klozet ise işinizi bitirdikten sonra ilk başta suyu açmadan önce tuvalet kağıdı ile veya benzeri şeyler ile avret mahalli olan yerlerinizi iyice temizleyin. Taki neredeyse kağıda pislik gelmeyene kadar. Sonra suyu açın ve su ile oraları ovarak temizlemeye başlayın.

Burada şöyle bir olay var şimdi: Siz tuvalet kağıdı ile iyice temizledikten sonra suyu açınca sıçrayan yerlere az da olsa necaset bulaşır. Fakat aynı yere durmadan su sıçradığından oralarda temizlenir. Kirli bir bardağa bir sürahi temiz su dökmek gibi. Sürahinin tamamı bitince bardakta ki su da temizlenmiş olur. Bu yüzden zaten peçete ile temizlediğinizde fazla bir kir kalmaz. Kalan bu kirlerde devir daim yolu ile sürekli yıkama ile temizlenir. Sıçrayan yerlere nasıl kir ulaştığı gibi aynı zamanda da temiz su da ılaşır. Bu sebepler zamanla orası da temizlenir. Ne kadar zaman diyecek olur iseniz? Bu size kalmış bir şey. Kalbiniz ne zaman temizolduğuna mütmain olur ise o zaman çıkabilirsiniz.

Çömelerek Tuvalet

Tuvalet işinizi çömelerek yapıyor iseniz o zaman aynı mantık ile ilk başta tuvalet kağıdı ile iyice bir temizleyeceksiniz. Sonra kabı su ile dolduracaksınız ve suyu kapatacaksınız. Sonra sağ elinizle kaptaki suyu sol elinize boşaltacaksınız. Solan elinizle de avret yerinizi yıkayacaksınız. Sol eliniz kirlenecek ve kaptaki suyu dökerek temizleyeceksiniz. Sonra tekrar yıkayacak ve tekrar temizleyeceksiniz. Taki her şeyin tamamen temiz olduğuna mutmain oluncaya kadar. Bu anlamda suyun temiz olan suyun sıçramasında bir sıkıntı yoktur. Eliniz kirlendiği zaman alçak bir yerde temizler iseniz sıçramaz zaten. Sıçrasa da paçalarınızı sıvadığınızdan ayaklarınıza gelir ve çıktığınızda ilk iş olarak ayaklarınızı yıkarsınız sorun çözülmüş olur. Çözüm devri daim işinde. Kirin sıçradığı yere temiz suda sıçrıyor ve zamanla orada kirli su kalmıyor ve her yer ter temiz oluyor.

Bununla beraber fiskiye ve benzeri aletlerde temizle yaparken de anlattığımız mantıklar aynıdır.

İnşallah bu yazımız faydalı olmuştur. Konu hakkında sormak istediğiniz veya aklınıza takılan bir şey olursa aşağı ki yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Sizden gelen yorumları cevaplamakta büyük mutluluk duyarız. Bir başka yazımızda görüşmek üzere kendinize ve sıçrayan sulara iyi bakın 🙂 Vesselam…

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir