Teşrîk Tekbiri

dua eden kişi

Teşrîk Tekbiri

Teşrîk tekbiri, arefe ve kurban bayramı günlerinde, farz namazlardan sonra getirilen tekbirlerdir. Arefe günü sabah namazından itibaren kurban bayramının dördüncü gününün ikindi namazına kadar, yirmi üç farz namazının arkasından birer defa, “Allahüekber Allahüekber, lâ ilâhe illallahü vallahü ekber. Allahüekber ve lillâhi’l-hamd” diye tekbir getirilir ki buna “teşrîk tekbiri” denir.

Anlamı şöyledir: “Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Allah’tan başka ilâh yoktur. O Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Hamd Allah’a mahsustur.”

Teşrîk tekbirlerinin başlangıcı Hz. İbrahim’in oğlu İsmail’i kurban etme olayına kadar uzanır. Cebrâil aleyhisselâm semadan koçla beraber inerken Hz. İbrahim’in oğlunu kurban etmeye hazırlandığını gördü. Hem Allah Teâlâ’ya hürmet ve tazim hem de Hz. İbrahim’e olan hayretinden ötürü, “Allahüekber Allahüekber” dedi. Onun bu sözlerine karşılık İbrahim aleyhisselâm, “Lâ ilâhe illallahü vallahü ekber” dedi. İsmail aleyhisselâm da onlara katıldı ve “Allahüekber ve lillâhi’l-hamd” diyerek bu güzel tesbihat tamamlandı.

Semerkand Takvimi

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir