Telefon Satışı İle İlgili Bir Soru 🤨

Soru: Merhaba Satış ile ilgili bir soru sormak istiyorum Sorum şu şekilde; Şuan kullanmakta olduğum cep telefonumu satmaya karar verdim ve birisine sattım.Bu cep telefonu arka kısmında bir darbe almıştı ve ben bunun için servisine götürmüştüm satmadan herhangibi tehlike ileride çıkar mı
diyerek.Servisinde cihazın içerisini açmadılar ama bana herhangibi tehlike yaratmayacağını söylediler.Bende telefonu sattığım kişiye bunları aynen söyledim ve ileride herhangi tehlike çıkarır mı çıkarmaz mı onu kesin bilemediğimi de kendisine söyledim olay bu şekilde sormak istediğimde bu telefonu sattığım kişi ileride bir tehlike ile karşılaşırsa ben bu durumda günah işlemiş sayılır mıyım?
Teşekkür Ederim

Cevap: Bu gibi durumlar hak, helallik ve haramlık durumlarıdır. Sorunuzun cevabını şöyle vermek mümkündür:

Birine hakkını “helal et” desen, o da sana “helal olsun” dese. Adamın hakları sana helaldir. Fakat hangi hakları 🤨

Adamın bildiği tüm haklar. Fakat eğer söyledğinde adamın helal etmeyeceği şeyler varsa bunlar helal olmaz. Bu çerçeveden sorunuzu inceleyecek olursak: Eğer adamın telefonunda arıza çıkarsa ve adam arıza çıktığında ” adam demişti arıza çıkar diye bak arızalandı telefon” diye düşünürse sevinebilirsiniz ki ortada hiç bir sıkıntı yok. Helal hoş olsun. Fakat bu arıza sizin bilip de söylemediğiniz bir şeyden dolayı olursa o zaman yerinizde olsam hiç vakit kaybeden adamdan helallik isterim. Eğer arıza daha çıkmadıysa sorunu halletmiş olursunuz.

Kısaca özetleyecek olursak: Biri size hakkını helal ettiğinde, ona aslında söyleseniz helal etmeyeceği şeyler hakkında geçerli olmaz.

İnşallah faydalı olmuştur. Başka soru ve sorunlarınız varsa sormaktan çekinmeyin, cevaplamaktan büyük mutluluk duyarız.

Bu konu hakkında söylemek istediğiniz bir şey varsa aşağıdaki yorum bölümünden yorum yazarak bize bildirebilirsiniz.

Teşekkürler, Vesselam…

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir