Takva Sahiplerine Vaat Edilen
Allah Teâlâ buyuruyor ki: “Doğruyu getiren ve onu tasdik edenler var ya, işte onlar takva sahipleridir” (Zümer 39/33). Doğruyu getiren Hz. Muhammed’dir (sallallahu aleyhi vesellem). Onu tasdik edenler de müminlerdir. Onlar, kendisine rağbet edilecek en yüce mertebe olan takva vasfına sahip kimselerdir.
Sonra şöyle buyrulur: “Onlar için Rab’leri katında diledikleri her şey vardır.” Bu âyet, onların ahiretteki güzel âkıbetini açıklamaktadır. Yani onlar için, ahirette iyiliği celbedecek, kötülüğü uzaklaştıracak ve sürekli sevinç sebebi olacak şeylerden her istedikleri vardır. Bu durum, sadece cennette değildir. Çünkü onların bazı istekleri cennete girmeden önce olur. Bu istekler, kötülüklerinin affedilip temizlenmesi, kıyamet anındaki büyük korkudan ve kıyametin diğer dehşetli hallerinden güvende olmak gibi durumlardır.
Allah Teâlâ o takva sahiplerine, zararların giderilmesi ve sevinç sebebi olan şeylerin meydana gelmesi için istedikleri her şeyi vermeyi vaat eder. Çirkin işlerini de affedip onları temizler.
Semerkand Takvimi

🔥14 Defa Okundu

Bâhiš Muhammed

Araştırmacı Yazar. 3 hizmet vermektedir. 1 - Web Site Tasarımı 2 - Makale Yazarlığı 3 - SEO Hizmeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir