Sıkıntılardan Korunmanın Yolları

Tövbeden Dönenin Hali için fotoğraf

Soru: Selamün aleyküm. Yaklaşık bir yıl önce içime bir sıkıntı oluyordu kalbim ağırıyordu ara da evde yalnız kalmak istemiyordum doktora gittim herhangi bir sorunum olduğunu söylemedi bir yerim ağırmaya başladığında hemen korkuyorum elim ayağım buz kesiyor ne yapacağımı bilemez hale geliyorum yatamıyorum korkuyorum içim daralıyor her namazımdan sonra kuran okuyorum namazlarımı vaktinde kılmaya özen gösteriyorum her cuma günü düzenli olarak da yasin de okuyorum içsek sıkıntımdan nasıl kurtulabilirim aklıma gelmediği zaman çok iyiyim ama aklıma gelince kötü oluyorum şimdi napacağım diyorum kendi kendime kötü oluyorum. Ne yapmam gerekiyor?

Nez Demir

Cevap: Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatühü kardeşim. Bir insanın içine bir çok nedenden dolayı sıkıntılar gelebilir. Önemli olan bu sıkıntının neden geldiği bulmak. Bunun için kişi iyice düşünmelidir. Yaptığı ve yapmadığı şeyleri gözden geçirmelidir. Sonra nerede yanlış yaptığını bulmalı ve o yanlışı düzeltmelidir.

Eğer sıkıntının ne olduğunu bulmakta zorlanıyor veya her hangi bir fikriniz yoksa o zaman sıkıntıyı gideren şeylerden başlayalım.

Sıkıntıyı Gideren Şeyler

Kuran’ı Kerim Okumak

Sahabelerden bu yana gelen tüm alimler içine bir darlık geldiği zaman Kur’an okumuş ve bununla içlerini rahatlatmışlardır. Özellikle inşirah süresi bu anlamda okunabilecek surelerden biri olup sıkça okunmalıdır. Bununla beraber Yasin Suresi Kur’an’ın kalbi olduğundan dolayı hangi sebep ve amaçtan ötürü okunur ise Allah’ın izni ile o hedefe ulaşılır.

Çokça Dua Etmek

Allah Teâlâ’ya çokça dua etmelisiniz. Hem sıkıntının sebebini bulmak hemde bu bu sebebin çözümünü bulmak için sürekli dua etmelisiniz. Allah Teâlâ edilen hiç bir duayı geri çevirmez. Ya bu dünyada kabul eder ya da ahirette karşılığını verir. Bununla beraber istenilen şeyin hayırlı olup olmadığını ancak Allah teâlâ bilir. Bu sebeple bazen istenilen şeyi değil de daha hayırlısını da verebilir. Kısacası kişi her türlü karşılığını görür. Çünkü Allah Teâlâ isteseydi o duayı etmenize izin vermezdi. Olaya bu yönden de bakmalı ve her türlü çeşit çeşit iyi şeyler hakkında dualar etmeliyiz.

Zikir Çekmek

Sıkıntı ya rahmettir ya da zahmettir. Rahmet olan iyi bir amaç için zahmet olan ise kötü bir amaç için gelmektedir.

Eğer sıkıntı zahmetse şeytandandır. Şeytan insana bir çok farklı yollardan musallat olmaya çalışır. Şeytanı kovan şey ise zikirdir. En büyük zikir ise namazdır. Sonra Kur’an okumakta bir zikirdir. Bununla beraber sürekli “Allah” demek en güzel, en rahat ve en kolay zikirdir. Bunların hepsi şeytanı kaçıracağından sıkıntıda şeytanla beraber gidecektir.

Eğer sıkıntı rahmetse bu demek oluyor ki bu bir uyarıdır. Allah Teâlâ sevdiği kulların amellerinde kusur gördüğünde onları düzeltmeleri için uyarılarda bulunur.

Örnek: Biz namaz en büyük zikirdir ve sıkıntıyı giderir diyoruz ama belki namazda uyulması gereken kurallara bilip veya bilmeden uymadığınızdan namazın sahih olmuyor. Bunun için ilmihal yani fıkıh kitapları okunmalı ve namazın sahih olmasının şartları içi gerekli her türlü bilgi öğrenilmelidir.

Bu hususta aşağıdaki yazıları okumanızı tavsiye ederiz:

Namazın Kılınışı
Namazdan Sonra Tesbih

Örnekleri çoğaltabiliriz. Yani uyarı için sebepler bayağı olabilir. Namazda, abdeste, tuvaletteki taharette ve aldığımız gusülde bilip bilmeden yanlış yapabiliriz. Bunların nasıl yapılacağı, nelerin gerekli ve nelerin bozacağı iyice öğrenilmelidir.

Eğer nereden öğrenecek doğru kaynak nerede diye düşünüyorsanız merak etmeyin aşağıdaki adresten ilmihal kitapları temin edebilirsiniz.

https://www.semerkandpazarlama.com/Kitap,LA_153-2.html#labels=236-2

Fıkıh – İlmihal Kitaplarının satıldığı adres.

Yazımızı kısaca özetleyecek olursak:

EĞER İLİM ÖĞRENİRSENİZ ALLAH TEÂLÂ BÜTÜN SIKINTILARINIZI GİDERİR.

Dnmatik İslam Sitesi Ekibi

İnşallah bu yazımız faydalı olmuştur. Konu hakkında sormak istediğiniz veya aklınıza takılan bir şey olursa aşağı ki yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Sizden gelen yorumları cevaplamakta büyük mutluluk duyarız. Bir başka yazımızda görüşmek üzere kendinize ve ilmi halinize iyi bakın 🙂 Vesselam…

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir