Bu yazı en son şu tarihte güncellendi

   İblis ‘ten ve şerrinden Allah’a Teâlâ sığınmak lazım gelir. O bizim damarlarımızda, kanımızda dolaşıyor. Biz onu görmüyoruz ama o bizi görüyor. Biz onu tutamıyoruz ama o bizim içimizde dolaşıyor. Dolayısıyla kendi vücudumuzda o bizden daha kuvvetli görünüyor. Biz onu görür, o bizi göremez hale gelirsek belasından kurtulmuş oluruz. Onu normal gözle görmek değil; fitnesini, lanetini kalpten bilirsek, unu görmüş oluruz. Bu kemal olmanın işaretidir.  Yani eğer bu mertebeye ulaşırsak bizi gördüğü yerden bizden kaçar. Bu yol hakkında daha fazla bilgi edinmek için sitemizdeki Sohbetler Kategorisinden faydalanabilir ve öğrenmeye başlayabilirsiniz. 

Şeytan’ı Tanıyıp Ondan Allah’a Sığınanlar 

İblis , peygamberleri dahi kandırmaya çalışmıştır. İbrahim Halilullah, oğlu İsmail’i (As.) kesmeye götürürken yanına sokulup, “Evlat kesilir mi?” diyerek Hz. İbrahim’i (As.) yolundan alıkoymaya çalışmıştır. İbrahim (As.) ise onu tanımış ve Mina’da bugün taşlamanın yapıldığı yerlerde defalarca taşlamıştır. İbrahim Halilullah’a, bir şey yapamayınca oğlu İsmail’in (As.) yanına gitmiş, “Banan seni kesecek” diyerek ona vesvese vermişti. Ancak o da şeytanı tanımış ve onu yanından uzaklaştırmıştır.  

Neticede baba oğul ikisi de Allah’ın (aziz ve celil) emrine teslim oldular ve bu ağır imtihanı kazandılar. İblis peygamberleri bile kandırmak için uğraşırsa, bizi kandırmaya çalışmaz mı? 

İşte bu yüzden ilim öğrenmeliyiz ve şeytanı iyi tanımalıyız… 

Peki şeytan hakkında ne kadar bilgi biliyorsun? Gel beraber şeytan nasıl biriymiş Şeytan Hakkında Bilinmeyen Bilgiler yazımızda bunlara değinmiştik Ayriyeten:

  • Şeytanın Kovulması ve Eski İsminin Değiştirilmesi 
  • Şeytanın Yaptığı Görev ve Hizmetler 
  • Şeytanın Sahip Olduğu Bütün İsimler 
  • Şeytan Ve İblis Kelimelerinin Anlamları 
  • Şeytan Nasıl Bir Varlıktır? 
  • Cinler Ne Zaman Yaratıldı?

gibi konulara da aynı yazı da değinmiştik buraya tıklayarak o yazımıza ulaşabilirsiniz.

 

🔥50 Defa Okundu

Bâhiš Muhammed

Araştırmacı Yazar. 3 hizmet vermektedir. 1 - Web Site Tasarımı 2 - Makale Yazarlığı 3 - SEO Hizmeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir