Seyri Sülük Ne Kadar Sürer » Seyri Sülük Nasıl Tamamlanır

Sûfîler Kimlerdir hakkında temsili resim

Seyri sülük ne kadar sürer ve seyri sülük nasıl tamamlanır gibi sorularınız varsa tam yerindesiniz. Yazıda başlıca Seyri Sülûkte Süreklilik ve Seyri Sülûk ne zaman ve ne kadar yapılır konularına değindik. İnşallah faydalı olur.

Seyri Sülük Ne Kadar Sürer?

Şöyle bil ki: Bir tâlibin yüz yıl ömrü olsa bu yüz yıllık ömrünün hepsini sülük ederek geçirse ve yüce yüce makamlara ulaşsa o makamlara hiçbir velinin ulaşamadığını düşünse bile sülük‘e daha yeni başladığını kabul etmelidir.

Seyri Sülük Nasıl Tamamlanır?

Bin yıl ömrü olsa, hepsini sülük ederek geçirse, bir nebînin ayağını bastığı yere onun başı erişmez. Gerçek durum budur. Öyleyse gece gündüz çalışıp ciddi gayret göstermek gerekir. Günden güne terakki etmek lazımdır.

Seyri Sülük Ne Kadar Sürer Hakkında Tavsiye

Resûlullah’ın (sallallahu aleyhi vesellem) şu hadis-i şerifini akıldan çıkarmamak gerekir: “Her kimin iki günü birbirine eşit geçmişse aldanmıştır” (Deylemî, Firdevsü’l-Ahbâr). Yani bugün ulaştığı hedefleri yarın aşamıyorsa, bulunduğu yerde duruyorsa zarara uğramıştır. Günden güne terakki gerekir, çalışma gerekir.

Kaynakça:

Seyri sülük ne kadar sürer adlı yazı Semerkand Takvimi uygulamasından alınmıştır.

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir