Sevdiğin Kişiyle Konuşmak Günah Mı?

Evlilikte görüşme ve aracı nasıl olmalıdır ile ilgili görüşen çift resmi

Soru: Sevdiğin kişiyle konuşmak günah mı?

Merve Kapıcı

Cevap: Merhaba kardeşim. Şimdi size olayı anlatacağız ama sadece başını anlayıp amel etmeyin. Dediklerimizi baştan sona okuyarak anlamalısınız. Yoksa yarım yamalak okursanız, yarım yamalak anlarsınız ve doğru yapıyorum dediğiniz yerde aslında günah işlemiş olursunuz da bunu farkında olmazsınız.

Sevdiğin Kişiyle Konuşmak Günah Mı?

Sıkıntı olacak ve olmayacak şeyleri teker teker açıklayacağız. Fakat şunu da belirtmek istiyoruz ki aşağıda anlatacağımız sıkıntıların her biri ayrı bir maddedir. Her madde kendince yapıldığında haram işlenmiş olur. Bunlardan ikisi yapılsa iki haram üçü yapılsa üç haram veya sadece birinci ile üçüncü olan yapılsa ikinci yapılmasa o zaman iki haram işlenmiş olur. Yani “her koyun kendi bacağından asılır misali” her kuralı birbirinden ayırt etmek ve buna göre davranmak lazım.

Maddeler

  • Konuşmak günah değildir. Allah Teâlâ kula konuşmayı yasaklamamıştır. Erkek olsun kız olsun sadece konuşma konusunda bir sıkıntı yoktur.
  • Bir erkek veya bir kadının kendisine helal olmayan birine canlı bir şekilde bakması haramdır.
  • Bir erkek veya bir kadının helal yolların dışında hangi sebepten olursa olsun zevk alması, yani azda olsa zevk hissetmesi haramdır.

Yukarıda da anlattığımız gibi bu üç madde bir birinden apayrı bir üç maddedir. Örnek olarak üç tane ikisi bir arada veya üçü bir arada gibi örnekler verelim ki olay daha iyi anlaşılsın.

  1. Bir erkek okulda bir kızla ona bakarak konuşuyor: Böyle bir durumda erkek konuştuğundan dolayı değilde bakmanın haram olduğundan dolayı haram işlemiş olur.
  2. Liseli bir kız erkek arkadaşı ile telefonda konuşuyor ve her konuştuğunda kendini iyi hissediyor. (İyi hissediyor dan kasıt azda olsa zevk alıyor manasındadır): Böyle bir durumda kız haram işlemiş olur. Çünkü helal olmayan her ne sebeple olursa olsun zevke gelmek haramdır. Burada kız konuştuğu için değil haram işlediği için günaha girmiş olur.
  3. Bir erkek evde televizyon izliyor ve filmde saçları açık bir kız görüyor ve hiç bir şey olmamış gibi (yani zevke gelmeden) izlemeye devam ediyor. Böyle bir durumda yukarıda da anlattığımız gibi canlı bakmak haram olduğu için avret yerleri açık kadına bakması haram değildir. Fakat eğer o kadını gördüğünde az da olsa zevke geldiğinden haram işlemiş olur. Yani anlattığımız şartlara göre baktığından değil zevke geldiğinden haram işlemiş olur. Neden normal şartlarda dedik çünkü şerre vesile olanı yapmakta günah olarak sayılır. Eğer baktığında zevke geleceğini biliyorsa buna bile bile haram işlemek denir.

Umarım faydalı olmuştur. Her ne kadar açık bir şekilde anlatsak ta bu konu hakkında aklınıza takılan bir şey varsa aşağıdan yorum yazarak bize belirtebilirsiniz.

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir