Şenpiliç Helal mi?

Cevaplayacağımız sorular; Şenpiliç helal mi? Şenpiliç helal sertifikası var mı? Şenpiliç kuru yolum mu? kuru yolum ve sulu yolum nedir?

Şenpiliç Helal mi?Helal Sertifikası var mı?

Selamun aleyküm arkadaşlar; Yazımıza hoşgeldiniz…

Bugün Şenpiliç hakkında konuşucağız ve Şenpiliç için helal mi? sorusuna cevap vereceğiz.

Şenpiliç ülkemizde beyaz et sektöründe öncü firmalardan bir tanesidir. Bu nedenledir ki ülkemizdeki biz ve bizim gibi müslüman kardeşlerimiz Şenpiliç için helal mi? sorusunu soruyor ve soruşturuyorlar.

şenpiliç helal mi?

Ülkemizde helal sertifikalama ve belgelendirme işlemlerinde iki önemli sertifika vardır.Bunlardan biri GİMDES diğeri de TSE‘dir. Şenpiliç’e ait TSE helal sertifikası mevcuttur ve halen belge yürürlüktedir. Bu da Şenpiliç helal mi diye soranlar için helal diyebiliriz. Bilmeyenler için TSE Diyanet işleri bakanlığı ile beraber çalışmaktadır.Denetimlerde Diyanet işleri bakanlığından biri olup, o olmadan denetim yapılmamaktadır.

Eğer şenpiliç gibi diğer beyaz et piliç firmalarının helal sertifikası olup olmadığını sorgulamak istiyorsanız, e-devlet helal belgeli firma sorgulamadan sorgulayabilirsiniz.

Şenpiliç Helal Kesim mi

Arkadaşlar bu sorunun cevabı helal mi sorusuyla paraleldir.Belirttiğimiz gibi Şenpiliç tse helal sertifikasına sahiptir.Bundan dolayı helal olduğu gibi helal kesimde olmuş oluyor.

Şenpiliç Kuru Yolum mu?

“Şenpiliç helal mi” sorusunu cevapladığımıza göre bu sorudan sonraki en büyük soruya “Şenpiliç kuru yolum mu?” sorusuna geçebiliriz. Bu soru aslında tüm piliç markaları için cevaplanması gereken bir sorudur ancak konumuz Şenpiliç olduğu için sizlere direkt olarak Şenpiliç’in kendi sitesinde yazan yazıyı aktarıyorum.


Kuru kesim Piliç almak daha mı sağlıklıdır?

Kuru kesimde pilicin tüy dipleri buharla yumuşatılarak yolunurken, sulu kesimde pilicin tüy dipleri suyun içinden geçirilerek yumuşatılır ve yolunur. Her iki teknikte de amaç tüy diplerinin yumuşatılarak deriye zarar vermeden kolayca yolunmasıdır. Kuru kesim son yıllarda geliştirilen bir teknoloji olup kullanımı fazla yaygınlaşmamıştır. Daha yaygın kullanılan sulu sistemlere göre tüketici açısından önemli bir avantaj sağlamamaktadır. Öte yandan su ile yapılan işlemde, su devirdaimi ve sıcaklığı gibi parametreler devamlı kontrol altında tutulmaktadır. Bu açıdan bakıldığında hijyen açısından sulu sistemin daha kontrollü olduğunu söyleyebiliriz.

Ülkemizde her iki türlü çalışan tesislerimiz de mevcuttur. Usulüne uygun olarak doğru şekilde yönetilen bu tesislerde, helal sertifikaları, hijyen sertifikaları da mevcuttur ki bu da her iki yöntemin de ülkemizde geçerliliğini göstermektedir.

Şenpiliç islami usullere uygun helal kesim yapılıyor mu?

Yazıya baktığımız zaman sulu yolumun daha hijyenik olduğu belirtiliyor.Ancak kuru yolum yeni bir işlem olmasıyla beraber daha faydalı olduğu belirtiliyor.

Sulu yolum için tavukların suya beraber atılmasından dolayı kan ve pisliğin tavuklara karıştığı ve su sıcaklığının 55 derece üstünde olduğu zaman suyun deriyi aşıp hayvan içerisini girdiği için bakteri oluşmasına elveriş sağladığı söyleniyor.Sulu kesimde kullanılan kazanın sıcaklık aralığı 40 ile 80 derece arasındadır.Ancak kuru kesimde kullanılan sıcaklık değeri 55 dereceyi geçmemektedir.

Belirtmemizde fayda var ki bu işlemler Şenpiliç’inde belirttiği gibi kontrol altında tutulduğu zaman su ile temizlendiği için sulu yolum daha hijyenik olduğu belirtiliyor.Şuan ülkemiz içerisinde sulu yolum kuru yoluma göre çok daha yaygındır.

Son…

Arkadaşlar yazımı buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim.Umarım faydalanmış ve kafanızdaki soru işaretlerini cevaplamışızdır. Yazı ile ilgili duygularınızı emojiler ile belirtebilir, yazı hakkındaki düşüncelerinizi yorum yazarak belirtebilirsiniz.

Allah’a emanet olun. Selamun Aleyküm

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir