Şehvetli Halden Nasıl Korunabiliriz?

şehvetli halden nasıl korunabiliriz hakkında iksirler

Soru: Şehvetli halden nasıl korunabiliriz?

Şehvet, çoğunlukla gençlerde görülen en büyük sıkıntılardan biridir. Şehvetten korunmak için Allah’a sığınmalı ve Efendimiz’in (s.a.v) tavsiyelerine uymalıyız.

Şunu belirtmeliyiz ki şehvetten korunmak için yöntemler bir tanedir, o da uğraşmak. Yani boş kalmamak. İnsan boş kaldığı vakit şeytan onunla beraber olur ve ona türlü türlü vesveseler vererek günah işlemesine sebep olur. Bunlara mahal vermemek için şeytandan Allah’a sığınmalıyız.

Bakınız: Şeytandan Allaha Nasıl Sığınabiliriz?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi şehvetten kurtulmanın tek yolu uğraşmak ve oyalanmaktır. Peki, nelerle uğraşmalıyız? Nelerle oyalanmalıyız? Bu soruların cevabını aşağıda maddeler halinde öğrenebiliriz.

Şehvet Halinden Nasıl Korunabiliriz Maddeler Halinde

Zikir Çekmek

  1. Şehvetten korunmanın en etkili yolu ve yöntemi zikir çekmektir. İnsan düzenli olarak zikir çektiğinde yaklaşık bir ay sonra insanda bulunan şehvet nefsi ölür. Eğer zikre ara verilmez, doğru ve düzenli olarak çekilirse her gün daha çok yol kat edilir ve artık belirli bir seviyelere ulaşılır. Bu seviyelerde artık şeytanın bizlerle uğraşması daha zor olacağından vesveseden kurtulmuş oluruz ve ibadetlerimizden haz ve lezzet almaya başlayabiliriz.

Şunu da belirtmek isteriz ki zikir bir ilaçtır ve bu ilacı doktorlardan almak en iyisidir. Doktorlar ise Allah Dostlarıdır. İnsan nasıl ve ne kadar zikir çekeceğini kendi belirleyemez. Çünkü o bundan acizdir. Nasıl hasta kendi ilacını yapamayacağı gibi insanda kendi zikrini belirlemekte ve çekmekte aciz kalır. Bu sebeple bir Allah dostuna varmalı ve ondan yardım almalıdır.

Allah dostları insanları Allaha götürecek olan yolda bir vesiledir ve neler yapması gerektiği hakkında yol gösterir ve rehber olur. Zaten yol gösterdiği ve rehber olduğu için bunlara mürşit denir. Mürşit kelimesi Arapça kökenli bir kelime olup yol gösteren manasındadır. İnsan bir mürşide bağlanmalı ve onun verdiği yöntemler doğrultusunda ilerlemelidir ki ilaçlar tesir etsin şifa müyesser olsun. Bu sebeple insanın bir an evvel bir mürşidin kapısına gitmeli ve ondan yardım istemelidir. Mürşit hakkında bilgi edinmek isterseniz bizimle iletişime geçebilir size en yakın noktayı araştırıp sizlere iletebiliriz.

Şehvet halinden nasıl korunabiliriz onun hakkında ikinci yöntemimiz ise şöyledir:

Cemaatle beraber olmak

  1. Şehvet şeytan gelen bir vesvesedir ve bu vesvese ancak şeytanın gelemediği yerlerde yok olur. Şüphesiz ki Allah için bir araya gelen topluluklara şeytan dâhil olamamakta ve Allah’ın rahmeti bu toplulukların üzerine yağmaktadır. Bu sebeple insan erkek olsun kadın olsun, genç olsun yaşlı olsun bu topluluklara katılmalı ve Allah’ın feyiz ve kerimden faydalanmalıdır. Cemaatlerin fazileti hakkında birçok hadis-i şerif ve ayet-i kerime vardır fakat onları “cemaatin fazileti” hakkında ki yazımızda paylaşacağız. Eğer sizlerde Allah için cemaatlere katılmak ve bu bereketten faydalanmak istiyorsanız bizlerle sitemizin sağ alt köşesinde bulunan destek köşesinden iletişime geçebilirsiniz. Bizler sizler için sizlere en yakın cemaat (dergâh, dernek, okuma evi) nerede araştırıp sizleri oraya yönlendirebiliriz.

Şehvet halinden korunma yolları içerisinde yer alması gereken bir diğer hususta şöyledir:

Soğuk Su İle Şehvetten Korunmak

  1. Bilimsel olarak açıklanmış bir durum olan soğuk su insanda ki şehveti kırar. Banyodan çıkarken avret mahallini son bir kere soğuk su vurarak çıkması onun şehvetini gidermesi için büyük fayda sağlayacaktır. Ayriyeten taharet yaparken de sıcak su ile değil de soğuk su ile yaparak ta bu fayda dan yararlanılabilir.

Sürekli şehvet halinden nasıl korunabiliriz diye soruyorsanız, işte cevabı:

Tuvaletinizi Tutmayın

  1. İnsan tuvaleti az olunca gitmeye üşenir. Fakat istemsiz olarak elini avret mahalline götürmesi insanda istimda yapmaya yol açabilir. Ayriyeten insanın küçük tuvaleti olması avret mahallini sıcaklaştırır ve harekete geçirir. Bu da insandaki şehvet arzularının tetiklenmesine yol açar ve zevk gelmeye başlar. Bu gibi zararlardan korunmak için az da olsa tuvaletimiz geldiğinde hemen lavaboya gitmeliyiz ve taharetimizi soğuk su ile yaparak hemen çıkmalıyız. Aksi takdirde şehvani duygulara yenik düşebilir ve günah işleme yoluna doğru gidebiliriz.

Şehvetli halden nasıl korunabiliriz hakkında yediğimiz yiyeceklerin ve içeceğimiz içeceklerin de etkileri de vardır.

Şehveti Azaltan Yiyecek ve İçeceklerden Tüketin

  1. Şehveti azaltan yiyecekler araştırılmalı ve bunlar tüketilmelidir. Başta sirke olmak üzere şehveti azaltan her türlü yiyeceklerden tüketilmelidir.

Âlimler bir yere gideceği ve eşlerinden ayrılacağı zaman yanlarında sirke götürürlermiş. Günlük birkaç defa sirke içerek geri dönene kadar şehvetlerine mukayyet olurlarmış.

Şehvetli halden nasıl korunabiliriz hakkında önemli bir konuda tuvalette ellerimize dikkat etmek ile gerçekleşmektedir.

Taharet Yaparken Elinize Dikkat Edin (Erkekler İçin)

Erkekler küçük abdestini yaptıktan sonra kamışı temizlemek için eli ile ileri geri yaparken aşırıya kaçmamalı ve bir iki kere yaptıktan sonra bırakmalıdır. Zaten bu yöntem en son uygulanmalıdır. İnsan istibra (son damlayı çıkarmak) yaparken ilk önce öksürme ile çıkarmaya çalışmalı sonra oturup kalkarak hareket ederek çıkarmalı. En son bir şey kalmış mı diyerek kamışı eli ile ileri geri yaparak bir iki kere kontrol etmelidir. Bu son yöntemi sadece büyükler yapmalı ve küçük olanlar yani gençler yapmamalıdır. Çünkü onlarda daha tıkanma olmadığından bu yola başvurmanın bir sebebi yoktur. Hatta kişi kendini de tehlikeye atmış olmamış olur böylelikle.

Şehvetli halden nasıl korunabiliriz hakkında kadınların da ayriyeten ve özel olarak tuvalette ellerine dikkat etmesi lazımdır.

Taharet Yaparken Elinize Dikkat Edin (Kadınlar İçin)

Kadınlar elleri ile taharet yaparken erkekler gibi orta parmaklarını önde yapmamalı bilakis her parmağı eşit uzunlukta olarak yapmalıdır. Yani dört parmağını bitiştirerek ve aynı hizaya getirerek taharetini yapmalıdır. Taharet yaparken bir parmakla değil dört parmakla birlikte yapılmalıdır. Eğer tek parmakla yani orta parmak önde olarak yapılırsa zevke gelme söz konusu olabilir.

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir