Saçları Topuz Yapmak Günah Mı?

Soru: Merhaba ben önceden açıktım kapandım. Kapanalı 3,5 ay oldu. Topuz yapıyorum, bir yerlerde topuz olması günah diye okumuştum. Sizce nasıl yapmalıyız? Bu konuda kafam çok karışıyor. Topuzu çok yüksek yapmıyorum ama öylede günahmış sanırım. Topuz yapmak günah mı?

Topuz Yapmah Günah Mı?

Cevap: Öncelikle şunu belirtelim, topuz yapmak günah değildir. Kur’an’da ve Sünnet “Saçlarınızı topuz yapmayın” diye bir ayet ve hadis yoktur.

Ancak: Şerre vesile olan şerri yapmış gibidir. Yani eğer topuz yapmanız günah işlemenize vesile oluyorsa o zaman topuz yapmanız günah olur.

Peki topuz yapmak günaha nasıl vesile olur? Maddeler halinde açıklayalım.

1. Topuz yaptığınızda başörtüsü kısa gelebilir ve bu yüzden saçınız dan ufak ta olsa bir parça gözükebilir. İşte o zaman haram işlemiş olursunuz. Ayriyeten saçınızın gözüktüğü müddetçe haram işlemeye devam edersiniz.

2. Topuz yaptığınız da bu sizi daha çekici yapabilir. Bir kadının eşi dışında hiç bir şey için süslenmesi caiz değildir. Bu durumda topuz yapmakta kendini daha güzel göstermek için olduğundan süslemes ile aynı hükmü alır.

3. Topuz yaptığınız da saçınız daha belirgin gözükebilir. Kadınların vücudunu belli edecek şekil de de karışması caiz değildir. Örnek: Bir ferace giydiniz ve her yeriniz kapalı. Siz bu durumda bile günah işleye bilirsiniz. Nasıl mı?

Şöyle: Feraceniz dar olduğundan göğüslerinizi belli eder. Şimdi hemen aklınıza “benim feracem belli etmiyor zaten” diye bir düşünce gelebilir. Fakat eğer karşıdan bakan bir kimse ğöğsünüzün iki bölümünü ayrı ayrı ayırt edebiliyorsa, buna “belli ediyor” denirve bu caiz değildir. Bu hüküm kadının göstermesi haram olan bütün her yer için geçerlidir.

İslamda Topuz Yapmak Günah Mı?

Sonuç: Topuz yapmak günah değildir ama anlattığımız her hangi bir şeye ufakta olsa mahal veriyorsa o zamam saçları topuz yapmak günahtır.

 

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir