Peygamber Efendimizin Saç Sakal Bakımı (Hadislerle)

Peygamber Efendimizin saç sakal bakımı ile ilgili hadisleri:

Peygamber Efendimiz Saçlarını Tarar Mıydı?

  • Hz. Âişe (r.anha) rivayet ediyor:

Ben aybaşılı olduğum sırada Peygamberimizin mübarek saçlarını tarardım. (17)

— Kişinin abdestli veya abdestsiz olsun mahremi olan bir kişiye saçını taratabileceğini anlaşılmaktadır.

Peygamber Efendimiz Aynaya Bakarken Hangi Duayı Ederdi?

Peygamber efendimiz vücudunun bakımı ile ilgilenir ve aynaya bakarak dua ederdi. Peygamber efendimizin saç sakal bakımı hakkında bir sahabenin naklettiği hadis şöyledir:

  • Enes b. Mâlik (r.a) Peygamber Efendimiz (sav) mübarek başlarını çok kere yağlar, mübarek sakallarını çok kez tararlardı. Sakalını taradıktan sonra aynaya bakıp “Allah’ım yaradılışımı güzel ettiğin gibi ahlakımı da güzel et” diye dua eder, teri sarığa çıkarmamak için sarığın altına tülbent koyarlar. Tülbentleri güzel koku satanların şişelerine sardıkları tülbent gibi olurdu.

Peygamber Efendimiz Uyurken Yanında Neler Bulundururdu?

Peygamber Efendimizin kişisel bakımı hakkında hadislerden bahsettik. Şimdi ise Peygamber efendimiz uyuduğunda yanında bulundurduğu kişisel bakım ürünleri hakkında hadisler nakledeceğiz.

  • İbnü’l Cevzî’nin Vefâ adlı kitabında Enes’ten (r.a) rivayetine göre:

Peygamber Efendimizin uyudukları yerde misvak, abdest suyu ve tarak konurdu ki uyanınca bunları kullansın.

Peygamber Efendimiz Yolculukta Yanında Neler Bulundururdu?

Peygamber efendimizin kişisel bakımı için kullandığı eşyalar sadece uyurken değil yolculuğa çıkarken de yanında bulunurdu. Bu konu hakkında hadisler şöyledir:

  • Hatîb-i Bağdâdî’nin Hz. Âişe’den (r.anha) rivayetine göre:

— Peygamber Efendimizin (sav) bulunduğu yerde seyahatte ayna, tarak, hilal (dişini temizleyecek şey) ve misvak bulundururlardı.

— Önceleri sıcak günlerde bizim ülkemizde de teri sarığa çıkartmamak için sarığın altına tülbent koyulurdu.

— Peygamber Efendimizin (sav) tavrı düzgün, mübarek ve elbiseleri çok parlak idi.

— Peygamber Efendimiz kirli kişi görünce, “Giysini yıkayacak şey bulamadı mı?” buyurur ve herkese giysisinin temiz olmasını emrederdi.

Peygamber Efendimiz Saçını Nasıl Tarardı?

  • Peygamberimiz saçını nasıl tarardı Âişe annemiz (r.anha) anlatıyor:

Allah’ın elçisi abdest almak, gusletmek mübarek saç ve sakallarını taramak, ayakkabılarına pabuç (nalın) giymek istediklerinde sağ eli, ayağı yanı ile başlamayı severdi.

— Bu hadiste abdest, gusül, saç ve sakal taramak, süslenmek elbise giymek gibi şeyler zikredilmiştir. Bütün iyi ve hayırlı işlerde sağ; istincâ istibrâ, sümkürmek, altını temizlemek, mescitten çıkmak, helaya ve hamama girmek, giyimlerini çıkarmakta soldan başlamak lazımdır.

— İmam Nevevî (rh.a) soldan başlayarak abdest alan kimsenin abdesti sahih olsa da, faziletinden mahrum kalacağını ifade etmiştir.

Peygamber Efendimizin Saç Sakal Bakımı

Peygamber Efendimizin saç sakal bakımı hakkında en önemli konulardan biride saçın yağlanması olmuştur. Peki Peygamber efendimiz saç sakallarını ne zaman yağlardı?

  • Abdullah b. Mugaffel (r.a) rivayet ediyor:

“Peygamber Efendimiz (sav) her vakit saç ve sakalını tarayıp, yağlanmayı yasaklamış, bunları bazen yapmayı yasaklamamıştır.”

  • Abdullah b. Mugaffel (r.a) rivayet ediyor:

“Peygamber Efendimiz (sav) amber kokulu saçlarını ara sıra tarayıp yağlardı.”

Her Gün Sakalları Taramak Sünnet Midir ?

  • Peygamber Efendimiz saçlarını ne sıklıkla tarar sorusuna cevap olarak İmam Nesâî, Hâmid b. Abdurrahman’dan şöyle rivayet eder:

Peygamber Efendimiz (sav) ile çok sohbet etmiş birine rast geldim, Peygamber Efendimiz (sav) bizi her gün sakal taramamızı yasakladı. (Bundan maksat nefsine uyup uzun uzun süslenmenin doğru olmadığını bildirmektir). Taramak yağ ve koku sürünmek vücudu temizlemekten maksat başkalarını kendisinden iğrendirmemek ve İslam’ın nezafetinin şanındandır.

Peygamber Efendimizin Saçlarının Özellikleri Nasıldı?

Peygamber efendimizin saçı nasıldı merak ediyorsanız Efendimizi Gören 7 Sahabe Saçının Nasıl Olduğunu Anlatıyor1 adlı yazımızda peygamber efendimizin saçlarının özellikleri; nasıl olduğu, nasıl koktuğu ve ne kadar uzunlukta olduğu gibi konulara değinmiştik oraya aşağı satırdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Peygamber Efendimizin Yaşam Tarzı Hakkında

Eğer Peygamber Efendimizin kişisel bakımı  hakkında daha çok bilgi sahibi olmak istiyorsanız Peygamber Efendimizin Yaşam Tarzı2 kategorisine uğrayabilirsiniz. Aşağıda bu kategori ile ilgili adresler verilmiştir.

Ek: Yazıda Geçen Bağlantı URL’LERİ
  1. https://dinmatik.com/peygamber-efendimizin-saclari-ozellikleri/
  2. https://dinmatik.com/konu/peygamber-efendimizin-karakteri-yasam-tarzi/
Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir