Peygamber Efendimizin yediği yemekler ve yeme tarzı nasıldı?

Çok lezzetli olsa da Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) gıdalarını bir şeyle bir şeye kısıtlamazdı. Çünkü, sürekli tek çeşit yemeğin bedene zarar verdiğini düşünür, onun için bazan bir iki çeşit yemeği bir vakitte birleştirir, bazan da bir öğünde bir çeşit, diğer öğünde başka çeşit yemek yemek yerdi

Resûlullah’ın (salallahu aleyhi veselem) yemekleri şunlardır: Sirke, kuru ve yaş hurma, koyun, tavuk ve toy kuşu eti, zeytinyağı, kabak, helva, kuru et, kabaklı çorba, pişmiş et (kebap, pirzola), bal, süt kurusu. peynir sevik,bal helvası, serin su, fırın kebabı. Kabak yemeğini fazlaca severler, fakat az yemekle yetinirlerdi. Nefis, lezzet yemeklerden nefsi korumak için sirke ne güzel katıktır, buyurarak haffi şeyleri ekmeğe katık eder, külfetli yemek işlerine kalkmaz, arpa ekmeğini sirkeye batırır yerdi. Mübah olan hayvan etlerinin kol ve sırt taraflarını sever buralar iyi ve lezzetlidir,buyururlardı.

Hz. Peygamber’in (sallallahu aleyhi vesellem) şehadetinde kızartılmış bir oğlak etinin etkili olduğu da ileri sürülmüştür.

Et yerken eti bıçakla keser, bazan da ısırarak yerlerdi.

Bazan arpa unuyla bulamaç yapiıp pişirterek zeytinyağı, biber, zencefil, tarçın, kakule gibi baharatları döğüp karıştır yemeklerine koyup
yerdi.

Yemeğin cinsini ayırmayıp ne gelirse hoş karşılar, akşamdan kalanı sabahleyin de yerlerdi. Evindekileri ve misafirlerini kendine tercih ederler, tencerenin dibinde kalan yemekleri severler, hizmetçileri ile birlikte yerlerdi.

Hz. işe’den (radıyallahu anhâ) rivayet edilmiştir: Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem), “Sirke ne güzel katıktır” buyururdu.

Abdullah b. Abdurrahman, bu hadisteki “katik” anlamına gelen kelimeyi “üdm” ve “idâm” olmak üzeri iki farklı şekilde rivayet etmiştir. Ancak her ikisi de aynı manaya gelmektedir.

Müslim’de bu farklılık Muhammed b. Sehl’in rivayetinde değil, Câbir b. Abdullah’tan gelen rivayettedir: Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) ehlinden, “Katık var mı?” diye sormuş, onlar, “Sirkeden başka bir şey yok” diye cevap vermişler; bunun üzerine Resûlullah Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem), “Sirke ne güzel katiktır” buyurmuşlardır.

Simâk b. Harb naklediyor: Numan b. Beşir’den (radiyallahu anh] şöyle işittim: Sizler gönlünüzün istediği gibi yemeye ve içmeye ne kadar da düşkünsünüz? Vallahi sizin peygamberinizi karnını doyuracak kadar eski kuru hurma bulamadığı durumda iken görmüşümdür.

Hurmanın hem gıda hem de katik türü bir yiyecek olduğu anlaşılmaktadır.
Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir