Peygamber Efendimiz’in Sürme Çekme Alışkanlığı Nasıldı?

efendimizin sürme çekmesi hakkında

Peygamber Efendimiz’in (sallallahu aleyhi ve sellem) sürme çekme alışkanlığı

Ibn Abbas (radıyallahu anh] rivayet ediyor: Yüce Peygamber
sallallahu aleyhi vesellem], “Ismid ile sürme çekiniz. Bu göze cila verir”buyurdu. İbn Abbas der ki: Resûlullah’ın (sallallahu aleyhi vesellem) sürmedanlığı vardı, her gece yatmadan sağ ve sol gözüne üçer kere bu sürmeden çekerdi.
İbn Abbas (radıyallahu anh] rivayet ediyor: Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) uykudan önce üç kez sağ, üç kez sol gözüne ismidle sürme çekerdi.

Câbir [radıyallahu anh] buyuruyor: Peygamberimiz (sallallahu aleyhi vesellem), “Uykuya varacağınızda ismid sürmesi çekiniz, çünkü göze cila verir, kirpikleri bitirir” buyurdular.
• Bedenle olan ibadetler sebeplerinin tam olmasıyla ve Allah’a kalp rahatlığı ile yönelmekle olur. İsmidin göze faydası yalnız maddi değildir. Göz, kirpik, sağ olursa, kıbleye yönelmek, Kur’an ve kitap okumak, varlığa bakarak Allah’ın kudretini, birliğini görüp ibret almaya yarar.
Ismid: Hicaz’da bulunan (iyisi İsfahan’da) kırmızımtırak siyah taş. Kirpikleri besler, gözden, yaralardan yaş akmasına durdurur, göz sinirlerini, göze kaçan tozlari, nezle gibi şeyleri giderir.

Resulullah Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem), sürmeyi süs için değil, ilaç olarak buyurmuştur. İmam Malik rahmetullahi aleyhi. “Erkeklerin, tedavinin dışında süs için sürme kullanması mekruhtur” demiştir.

Ibn Abbas fradiyallahu anhl rivayet ediyor: “Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi vesellem), “Sizin sürmelerinizin hayırlısı, ismiddir ki göze cila, kirpiklere kuvvet verir” buyurdu.

Ibn Ömer (radiyallahu anhi naklediyor: Resûlullah (sallallahu aleyhi veseller), “Ismid sürmesine devam edin, çünkü o göze cila verir, kirpikleri bitirir” buyurdu.
• Uykudan evvel sürme çekmek sünnet, uykudan sonra sünnet değildir. Allah’ın sevgilisi, peygamberlerin sultanının gözleri kudretten sürmeli iken uykudan önce çeker, uykudan sonra abdest alınca sürme gidip izi kalırdı. Sürme önce üç kez sağa sonra sola çekilmeli, sabah kalkınca, abdest alınır sürme gider eseri kalır. Sünnet olan budur.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: