“Kul mu olmak istersin Kral mı?” Peygamber Efendimizin serbest bırakıldığı soru

Ebû Cuhayfe [radıyallahu anh) naklediyor: Resûl-i Ekrem (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Ben kesinlikle herhangi bir şeye dayanarak yemek yemem.”

Her âyetin olduğu gibi hadisin de bir sebeb-i vürûdu vardır. Bu hadisin söylenmesinin sebebi şudur. İbn Mâce ve Taberâni’den şöyle bir rivayet ulaşmıştır: Bir gün Resûlullah Efendimiz’e (sallallahu aleyhi vesellem) Abdullah b. Yüsr (radiyallahu anh) pişmiş bir koyunu hediye getirdi. Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) diz çökerek sahabe ile birlikte yemeğe başlamıştı. Bir a’râbî gelip, “Yâ Resûlallah! Siz kâinatın efendisisiniz, çaresizler gibi ne biçim oturuyorsunuz” dedi. Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem), “Allah beni bir kul yarattı. Başkalarını zorlayıcı, inatçı, kibirli biri olarak kılmadı” buyurdu.

Resûlullah (sallallahu aleyhi vesellem] Allah’ın huzurunda olduğunu unutmayarak daima tevazuyla hareket ederdi.

Bir gün Hz. Peygamber’e (sallallahu aleyhi vesellem) her zaman gelmeyen bir melek geldi ve, “Ey Allah’ın elçisi! Rabb’in seni muhayyer kıldı. Peygamber ve kul mu, peygamber ve melik mi? olmak istersin?” dedi. Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem), Cebrail’in yüzüne baktı, tevazuu işaret etti. Peygamber Efendimiz de (sallallahu aleyhi vesellem) kul ve peygamber olmayı şeçti. Bütün işlerinde kul, köle gibi hareket ederlerdi.
Yemeği diz çökerek yahut sağ dizi dikip sol dizin üzerine oturarak yemek müstehaptır, daha güzeldir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: