Peygamber Efendimizin Parmaklarını Yalamasının Nedeni Nedir?

Resûlullah’ın (sallallahu aleyhi vesellem) yeme ve içmesi de her işi gibi hikmetli ve faydalıdır. Bu hikmetin ne olduğu bu bölümdeki hadisi şerhinde açıklanacaktır.

Kâ’b b. Mâlik’ten (radıyallahu anh] rivayet edilmiştir: Hz.Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) baş, şehadet ve orta olmak üzere üç parmakla yer, parmaklarını üç kere yalardı.

Tirmizî şöyle söyler: Bu hadisi, Muhammed b. Beşşar’dan başka rivayet edenler, “Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem] üç parmağını yalardı” şeklinde rivayet etmişlerdir. Anlaşılan, Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) parmaklarını bir şeye silmeden ve yıkamadan üç kere yalamıştır. Bundaki hikmet, israftan ziyade yemeğin bereketlenmesidir.

Parmakları yalayacak kimse elinin içini yüz tarafına tutup orta parmaktan başlayıp baş parmakta bitecektir.

Müslim’in yorumu ise şöyledir: Hz. Peygamber’in (sallallahu aleyhi vesellem) düşen lokmayı alması, toz toprak olduysa giderip kalanı yemesi, silmeden elini yalaması, bereketinin nerde olduğunun bilinmediğin dendir.

İmam Nevevi’nin yorumu şöyledir: Yemekte bereket vardır, lakin
bereketin yenende mi, parmakta mı, sahanda kalanda mı düşen lokmada mi olduğu bilinmemektedir. Bundan dolayı hepsine saygı gösterilmelidir.

Mirek Şah, Resûlullah Efendimiz’in (sallallahu aleyhi vesellem), “Şeytan sizin her işinize karşır, yerken yanınızda durur lokma düşer de alınmazsa seytan alır, düşen lokmayı şeytana bırakmayın” buyurduğunu haber vermiştir.

Sünnet olan yemek arasında değil, yemeği yedikten sonra parmaklan yalamaktır. Tekrar yemeğe uzanmak gerekirse elini bir seye silmeli sofradakileri iğrendirmemelidir.

Enes b. Mâlik (radiyallahu anh) rivayet ediyor. Resûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) yemek yiyince üç parmağını yalardi.

Yemek üç parmakla yenmeli, zorunlu durumların dışında iki parmakla yemek şeytan âdetidir.

Ebû Cuhayfe (radiyallahu anh) rivayet ediyor: Resûl-i Ekrem (sallallahu aleyhi veseliem), “Ben dayanarak (iki yana meylederek) yemek yemem” buyurdu.

Kâb b. Málik (radıyallahu anh rivayet ediyor. Resûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) üç parmağıyla yer ve yemekten sonra) onlan yalardı.

Zaruret olursa dört ya da beş parmakla da yenilebileceği belirtilmiştir.

Mus’ab b. Süleym (radiyallahu anh) naklediyor. Enes b. Mâlik’ten (radıyallahu anh) duydum, Hz. Peygamber’e (sallallahu aleyhi vesellem) hurma getirildi. açlıktan kurfesa oturduğu halde (çömelerek) yediğini gördüm.

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir