Büreyde radıyallahu anh anlatıyor: Necāşi Peygamber Efendimiz’e (sallallahu aleyhi vesellem) nakışsız iki siyah mest yollamıştı. Resulullah Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem abdestli olarak bunlan giydiler, sonra abdest alırken üzerlerine meshettiler.

Hediye kabul etmek, sırf siyah mest giymek, abdestli iken giyilince, abdest bozulunca onun üzerine meshetmenin caiz olduğu
anlaşılmaktadır.

Mugire b. Şube (radıyallahu anh] anlatıyor: Sahabeden Dihye (radıyallahu anh] Resûlullah’a (sallallahu aleyhi vesellem) mest hediye etti.Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) temiz mi değil mi, diye sormadı, eskiyip yırtılıncaya kadar giydi.

Eşyada pis olduğunu andırır bir şey bulunmadıkça temiz kabul etmek gerekir.
Mirek Şah, bu iki hadisten Peygamber Efendimiz’in (sallallahu aleyhi vesellem) mest giyip üzerlerine meshettiği, yolculukta ve yerinde (mukimken) mestler üzerine meshetmenin Ehl-i sünnet katında sabit olduğu anlaşıldığını belirtmiştir.

ilginç Bir Hikâye: Hadisçi Taberânî ve Beyhakî ibn Abbas’tan (radiyallahu anh] şöyle bir nakilde bulunmuşlardır: Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) bir gün abdest bozmak için insanlardan uzaklaştı, bir ağaç altında oturarak mestlerini çıkarıp yere bıraktıktan sonra abdest aldı. Mestin birini giydi, ötekini giyeceği sırada bir kuş inip o mesti kaparak havalandı. Yukarıda biraz dolaştıktan sonra mesti baş aşağı atinca içinden bir yılan düştü.
Resûlullah Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) bunu görünce, “Rabbim’in ikramlanndan bana bir ikramdır” buyurarak şu duayı okudu: “Allahümme inni eüzübike min şerri men yemşi alâ batnihi ve min şerri men yemşi alà ricleyhi ve min şerri men yemşi alá erba'”.

🔥11 Defa Okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir