Peygamber Efendimizin içecekleri içtiği özel bardağı (kadeh) nasıldı?

Sabit (radıyallahu anh) rivayet ediyor: Enes b. Mâlik (radiyallahu anh) bize ağaçtan yapılmış, kuvvetli, kenari demirden çemberli bir kadeh çıkardı ve, “Ya Sabit! Bu Allah’ın elçisi’nin kadehidir” buyurdu.

• Mirek Şah, “Bu kase hális ud ağacından yapılmış, çok güzel, uzunluktan ziyade enli, Nakşibendiyye müridlerinin keşküli gibi, kenan iyi demirden çemberli idi” demiştir.

• Enes (radiyallahu anh), Resûlullah Efendimiz’in (sallallahu aleyhi vesellem) kadehine gümüş veya altından bir halka takmak istemişse de annesi Ümmü Süleyme’nin kocası Ebu Talha buna engel olarak, “Ey Enes! Peygamber Efendimiz’in (sallallahu aleyhi vesellem) yaptığı şeyi bozma” demiştir.

• Ibn Hacer; Peygamber Efendimiz’in (sallallahu aleyhi vesellem) kadehinin Nadr b. Enes’in terekesinden 800.000 dirheme satıldığını kaydetmiştir.İmam Buhari de kadehi Basra da gördüğünü ve içinden su içtiğini söylemiştir.

Sâbit (radiyallahu anh) naklediyor: Enes b. Málik (radıyallahu anh) şöyle buyurdu: “Muhakkak ben, su, nebiz, bal şerbeti ve süt gibi içilecek her şeyi Peygamber’e
bu kadehle verdim.

Enes, verdiği şeylere suyla başladı. Çünkü içeceklerin en önemlisidir. Cenâb-ı Hak, “Her şeyi sudan dirilttiğini” bildirmiştir.
• Nebiz, akşamdan suya, hurma, üzüm, bal, arpa, buğday gibi seyler koyularak elde edilir. Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) sabah, ertesi akşam, ikindide içerdi, kalırsa hizmetçiler içer yahut Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) dökülmesini buyururlarsa dökülürdü. Müslim nebizin vücutta direnci arttırdığını söyler. Resûlullah Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) onu sarhoşluk veren maddeye döneceği endişesinden dolayı üç günden sonra içmezdi.

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir