Peygamber Efendimiz’e Salavat Okumak

Peygamber Efendimiz’e Salavat Okumak

Peygamber Efendimize Salavat Getirmek Hakkında Ayetler

Allah Teâlâ Kur’ân-ı Kerîm’de şöyle buyuruyor: “Şüphesiz Allah ve melekleri, peygambere salât etmektedirler. Ey müminler! Siz de ona salât edin ve tam bir teslimiyetle selâm verin” (Ahzâb 33/56).

Peygamber Efendimizin Kendisine Salavat Getirmek Hakkında Müjdesi

Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem), bir gün yüzünde büyük bir sevinç ifadesiyle ashabının yanına geldi ve şöyle buyurdu: “Cebrâil geldi ve, ‘Ey Muhammed! Ümmetinden kim sana bir kere salât okursa, ben ona on kere salât ederim. Kim bir kere selâm ederse, ben ona on kere selâm ederim. Bu durum seni hoşnut etmez mi?’ dedi.”

Peygamber Efendimize Salavat Getirmenin Fazileti

Hz. Peygamber’e salât ve selâm okuyan kişi çok büyük sevap ve fazilet elde eder.

Peygamber Efendimize Salavat Getirmek Hakkında Hadisler

Konuyla ilgili birkaç hadis-i şerif şöyledir: “İnsanların bana en layık olanı, bana en çok salât getirenidir”; “Bana salavat getiren kimseye, salât okuduğu müddetçe melekler salât eder. Buna göre insan, isterse salâtını azaltsın isterse çoğaltsın”; “Ümmetimden kim bana bir kere salât getirirse kendisine on iyilik yazılır ve kendisinden on kötülüğü de silinir.”
Semerkand Takvimi

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir