Peygamber Efendimiz (s.a.v.) nasıl yürürlerdi?

Güzellik ve cemal kaynağı, yüce Mevlâ’nin sevgilisi Peygamberimiz’in (sallallahu aleyhi vesellem) tüm âzaları ve vücudu güzellik ve cemalde son mertebede olup manevi kalbinden doğan hakikat güneşinin ziyası, parlak yüzünde belirmişti. Nurla dolu, şerefli huzurunda ampuller yansa, ay ve güneş doğsa cemalinin nuru onlan göstermezdi. Bununla beraber güzelliğinin feyzi, kemalle mağrur olmayıp, alçak gönüllü davranırlar, kibir göstermekten kaçınırlardı. Yüzünün nurundan karanlık gecelerde yolda yürünürdü. Yürürken önlerine biraz meylederler, nerede olsa yokuştan iner gibi önüne hafif eğilerek yürürdü. Böbürlenenler gibi göğsünü gererek yürümez, sağına soluna sallanmaz, kendilerine has ve âdet olan tavrı gayet güzel, çok vakarlı ve oturaklı yürür, yanında yürüyenler yetişemediklerinden terlerler, kendileri en az zahmet çekmeyip tabiatı (yaratılışı) üzere yürürler, mucize olmak üzere mübarek ayakları altında yerler dürülürdü. Ayaklarını yerden kuvvetle kaldırarak sürüklemeden iniş aşağı iner gibi yürürdü. Bu tevazuun en son derecesinde olduğunu gösteren peygamberlik sıfatıyla ilgili kendisine has bir yürüyüştü.

Ebû Hüreyre (radıyallahu anh] anlatıyor: “Ben Hz. Peygamberden (sallallahu aleyhi vesellem) daha güzel ya da güzellikte ona eşit hiçbir sey görmedim. Yüzünde güneş akıyor gibiydi (hatta güneş ondan ışık almış gibiydi). Peygamber’den (sallallahu aleyhi vesellem
) daha çabuk yüryeni görmedim yürüdüğü zaman yer burulur gibiydi, biz arkasından yetişmek için çok çabalar ve büyük zahmet çekerdik.Halbuki Rasulullah (sallalahu aleyhi ve sellem) kendisine zahmet verecek gibi yürümez,ağır ağır yürürdü fakat biz yorulurduk.”

  • Zeminin mübarek ayaklarının atında dürülmesi Hz. Peygamber’in (sallallahu aleyhi ve sellem) mucizelerindendir.

    Hz. Ali’nin evlatlarından İbrahim b. Muhammed’den nakledilmiştir. Hz. Ali (radiyallahu anh) Allah’ın elçisini anlattığı zaman şöyle derdi: O yürüyünce ayağını yerden kuvvetle kaldırır, ayağını sürüklemez, inişten iner gibi yürürdü.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: