Orucun Faydaları Maddeler Halinde 7 Tane | Oruç ve Sağlık

Ramazan ve Oruç hakkında bir resim

Selam kardeşlerim, bu yazımız başlıkta da belirttiğimiz gibi “Orucun faydaları maddeler halinde” hakkında olacaktır. Bu yazımızda amacımız orucun vücuda faydaları nedir, orucun sağladığı yararlar nelerdir, orucun manevi faydaları ve orucun maddi faydaları nelerdir sorularını en iyi şekilde cevaplamak olacaktır. Bunun için oruç tutmanın faydaları maddeler halinde yazılarak okuyucu yormamak hedeflenmekte olup, orucun faydaları hakkında hadisler ile de zenginleştirilerek okuyucu sağlam kaynaklar ile doyurmak amaçlanmıştır.

Yazımızı tam olarak başlı başına orucun faydalarının listesi olmayı hak eden bir yazı olmaktadır. İnşallah sizlerde bu hazırladığımız bu listeden en iyi şekilde yararlanır ve orucun ne gibi faydaları vardır, iyice öğrenek bundan sonra bu bilinçle oruçlarınızı tutarsınız.

Aslında oruç Allah rızası için tutulmakta olduğundan orucun faydaları var diye tutmak yanlış olur. Asıl amaç Allah rızası için olmalıdır. Hal böyle olursa orucun sağladığı yararlar ise bizlere dünyada oruç tutmanın mükâfatı olarak geri döner. Ahirette ise inşallah oruç tutmanın asıl ecir ve sevabı bizlere bahşedilir.


Orucun Önemi | Oruç ve Sağlık

Oruç Allah Teâlâ emrettiği için tutulur. Oruç ibadeti, kulun ihlasını ve ilâhî aşkını ispat eden bir ibadettir. Yemek masrafından ve zahmetinden kurtulmak, perhiz yapmak, vücudu forma sokmak için oruç tutulmaz. Tutulursa o, Allah için bir oruç olmaz. Orucun tek gayesi yüce Allah’ın emrini yerine getirmek ve rızasını kazanmaktır. Ayrıca yüce Allah’ın oruca vaat ettiği sevap ve müjdeler ile şereflenmektir.

Bununla birlikte oruç ibadetinin içinde saklı mühim hikmet ve faydalar da vardır.

Bunların bir kısmını şöyle özetleyebiliriz:

Orucun Faydaları Maddeler Halinde

  • Oruç insanın takva sahibi olmasına sebeptir. Takva, dünya ve ahiretin şerefini içinde bulunduran bir sıfattır. Allah Teâlâ,

“Ey iman edenler! Takva üzere olasınız diye, oruç sizden önceki ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı” (Bakara 2/183)

Ayetiyle orucun temel hedefi hakkında cevap olarak takva olduğunu belirtmiştir.

Takvanın En Alt Derecesi Nedir?

Takvanın en alt derecesi, inkâr ve şirki terk ettikten sonra, farz ibadetleri yapmak ve haram olan işlerden sakınmaktır. Bu haramların içine, gıybet, yalan, iftira, dedikodu, haram kazanç elde etmek girdiği gibi, kin, haset, kibir, kendini beğenme, ilâhî takdire kızma, aşırı dünya sevgisine kapılıp ölümü ve ahireti unutma gibi kalp hastalıkları da girmektedir.

Bu bilgi “Takvanın En Alt Derecesi Nedir” adlı yazımızdan alınmıştır. O yazımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Orucun Asıl Hedefi Ve Gayesi Nedir?

Bütün ibadetler gibi orucun asıl hedefi, kalbi yüce Allah’a bağlamak ve güzel ahlâka ulaşmaktır. Bu unutulmasın. Yoksa yüce Allah’ın bizim aç ve uykusuz kalmamıza ihtiyacı yoktur.

Bu bilgi “Orucun Asıl Hedefi ve Gayesi Nedir” adlı yazımızdan alınmıştır. O yazımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Biz maddeler halinde orucun faydalarını anlatmaya devam edelim inşallah.

  • Oruç devamlı kötülüğü emreden nefsi firenler, terbiye eder, ıslahına vesile olur, günahlardan temizler, haramlara perde olur; kalp rahatlar, gönül ibadet huzuru ile dolar. Yemek, içmek ve cinsî münasebet gibi nefsani arzuların verilmeyişi nefse ilaç olur, çok fayda verir. Nefisteki azgınlık gider, benlik duygusu kiriler, insan oruçla kul olduğunu, sorumluluk taşıdığını, hayvanlardan farklı olup ilahi bir emanet yüklendiğini ve başı-boş olmadığını gösterir.
  • Oruç insana sabırlı olmayı öğretir. Gündüzleri orucu bozan şeylere karşı gösterdiği mukavemet insana hayatta karşılaşacağı sıkıntıları göğüslemede yardımcı olur. İsteyip de elde edemediği şeyler karşısında sabretmeyi öğrenir. Zorluklara katlanır.
  • Oruç insana nimetlerin kıymetini idrak ettirir. İnsanda sürekli elde ettiği nimetlere karşı bir alışkanlık meydana gelir. Oruçla insan rabbinin izni olmadan nimetlere elini süremediğini görür. Böylece onların değerini anlar, alışkanlığından kurtulur, ilâhî emre uyar, sabreder, nimeti kullanma yolu açılınca da şükreder. Bütün bunlar, birer terbiyedir.
  • Oruç kalbi inceltir, merhamet duygularını harekete geçirir, zengini biraz olsun düşünmeye sevk eder ve fakirin hizmetine koşturur. Açlığın ne olduğunu ancak insan kendisi aç kalınca anlayabilir. İşte oruç sayesinde zenginler kısmen de olsa bu hali yaşarlar. Böylece fakirlerin halini anlar ve onlara karşı merhamet ve şefkat duyguları uyanır. Onlara içtenlikle yardım ellerini uzatırlar. Vermeyi ve sevmeyi öğrenirler. Gönlü açılan kimsenin eli de açilir.
  • Oruç tutmak insanı sağlıklı yapar. Senenin büyük çoğunluğunda sindirim organlarını sürekli çalıştıran insan, bilhassa ramazan orucuyla onları dinlendirir. Vücuttaki fazlalıkları atar, mideyi ve sindirim organlarını rahatlatır. Bu konuda Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

“Oruç tutunuz, sıhhat bulursunuz.”

  • Oruç insanın vücudunda ruh-ceset dengesini temin eder. Cesetteki kötü sıfatların ruha hâkimiyetini önler ahlâkını güzelleştirir. Riya ve gösterişten uzak kalmayı temin eder. Gizlidir. Bedenin zekâtıdır. Oruç tutmakla ruh kuvvetlenir, kalp nurlanır, nefis zayıflar, şeytan mağlûp edilir. Bu sıfatlarla insan bir nevi meleklere benzemiş olur.

Orucun faydaları maddeler halinde yazımızın sonuna geldik. İnşallah faydalı olmuştur.

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir