Nur Suresi 31. Ayetin عَلٰى جُيُوبِهِنَّۖ Kısmı İçin Açıklama

Soru: Esselamu aleykum. Nur suresi 31. Ayette ala cuyubihinne kismi geciyor. Buraya bir yerdeki ortuyu baska bi yere tasima manasi vermemiz gerekmiyormu? Elmalilinin tefsirinde hatta manasi e kadar manasi verilmis. Dogrumudur?

Cevap: Sorunuzun cevabı için 3 şey aşağıda verilmiştir.

  1. Ayetin Arapçası
  2. Ayetin Meali
  3. Ayetin Tefsiri

Nur Suresi 31. Ayet Arapça

وَقُلْ لِلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ اَبْصَارِهِنَّ وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا يُبْد۪ينَ ز۪ينَتَهُنَّ اِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلٰى جُيُوبِهِنَّۖ

Nur Suresi 31. Ayet Türkçe Meali

Mümin kadnlara da söyle, gözlerini haramdan çeksinler, ırzlarnı korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısmları müstesna, süslerini (yabancılara) göstermesinler. Baş örtülerini (göğüslerini örtecek şekilde) yakalarının üzerine salsınlar. 

Nur Suresi 31. Ayet Tefsiri

“Başörtülerini göğüslerini örtecek şekilde yakalarının üzerine salsınlar. ” Âyette geçen “humur“, başı örten şey
demektir. Önden örtülecek yer, iç gömleğin ve elbisenin göğüs tarafından açılan kısmıdır. Kadınlar, Câhiliye âdetine göre, başörtülerini arka taraflarına sarkıtıyorlar, ön yakadan boğazları ve gerdanlıkları açıkta kalıyordu. Bu yaka geniş olduğundan kadının göğüsleri ve etraf gözüküyordu. Bu gözüken yerlerin örtülmesi için kadınlara, baş örtülerini ön
yakalarının üzerine salmaları emredildi.

Söylemek istediğiniz bir şey  var ise aşağıdaki yorum bölümünden bize bildirebilirsiniz. Eğer sormak istediğiniz başka bir soru varsa lütfen bize bildirmekten çekinmeyin. Cevaplamaktan büyük mutluluk duyarız.
Teşekkürler, Vesselam…
Dinmatik | Güvenli İslam Sitesi Ekibi
Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir