Nikah Soruları Cevabı: Boşanma ve Nikahın Düşmesi Hakkında Her Şey Detaylı

nikâhın düşmesi hakkında her şey boşanan bir çiftin resmi

Nikâhın düşmesi hakkında her şey ilgili soru ve cevap önsözden sonra yer almaktadır, bu yüzden ön sözü okumanıza gerek yoktur. Ön sözde fıkhi konu anlatılmamaktadır)

Soru ve Cevaba Geçmeden Önsöz

Selam kardeşlerim herkese merhaba, bugün bir misafir kullanıcımızın nikah ile ilgili sorduğu soruya “nikâhın düşmesi hakkında her şey” yazısı ile cevap yazacağız. İnşallah bu yazımız sayesinde “nikâhı düşüren şeyler nelerdir ve nikâhı tehlikeye atan şeyler nelerdir sorularına nikâh ile ilgili soru ve cevaplar ile yanıtlayacağız.

Fıkıhta en önemli konulardan biri olan talak yani boşanma çok hassas bir konudur. Çünkü nikâhı düşüren şeyler den bir tanesi yapılırsa kişinin nikâhı düşer ve eşi ile ilişkiye girdiğinde zina işlemiş olur ve çocukları ise zina çocuğu olur. Bu yüzden nikâhı bozan şeyler hakkında detaylı bilgi sahibi olmalıyız ki nikâh ile ilgili sorunlar yaşamayalım.

İşte bu yazımızda da inşallah nikâh hakkında her şey anlatmaya çalışacağız ki nikâh ile ilgili sorunların çözümü öğrenilsin ve nikâh ile ilgili yapılan hatalar dan kaçınılsın. Rabbim bizleri nikâhı kabul olanlar dan eylesin ve nikâhı bozulanlar dan olmaktan korusun. Âmin…

Tevfik ve İnayetiyle…

Nikâh Hakkında Sorulan Soru

Nikâhın düşmesi hakkında her şey adlı yazımız için sorulan soru:

Evli bir bayanım. Nikâh konusunda vesvese yaşıyordum ve ben tam vesvesemi atlattım derken bu seferde 7-8 ay önce eşimle bir tartışma yaşamıştık ve neredeyse 1 ay kadar konuşmamıştık. Konuşmamıştık derken hiç konuşmama olmuyordu ama eşim aramıza bir duvar koydu ve ben yokmuşum gibi davranıyor bana karışma diyor bende sana karışmıyorum istediğini yapabilirsin sende bana karışma bundan sonra böyle ben kendi hayatımı yaşayacağım sen kendini hayatını yaşa istediğini yapabilirsin falan gibi cümleler söylüyor. Ben bu durumdan çok sıkılmıştım ve evliliğin bu olmadığın böyle evliliğin yürümeyeceğini söylemiştim. Oda sen bilirsin istemiyorsan gidebilirsin tavırları sergiliyordu. Bende artık ailelerle konuşacağım böyle olmuyor dediğimde tamam bence de artık olmuyor sen konuş ayarla bende sıkıldım iyice tarzı konuşmalar yapıyordu. Yani kısaca anlayacağınız hayatında ben yokmuşum gibi yaşıyordu sanki bütün gemileri yakmış gibi. Bende artık bitirmeye yönelik konuşmalar yapıyordum ve çok sıkılmıştım ve üzülüyordum durumumuza.

Sonrasında bir olay üzerine biz barıştık ve daha sonrada bir bebeğimizin olacağını öğrendik. Bu durum bizim aramızı daha da düzeltti ve bir bebeğimiz olacağı için çok mutlu olduk ve aramızdaki bu sorunlar da çözüldü ve şimdi bir sorunumuz yok Allah’a çok şükür. Şimdi ise benim aklıma acaba o zamanlar nikâhımız gitti mi ya bana hatırlamadığım bir şeyler söylediyse ya da düşündüyse ya da bu davranışları nikâhımızın düşmesine sebep olduysa diye sürekli düşünceler başladı. Diyorum şuan sen bu konuda zaten vesvese yaşıyorsun diğerini atlattım derken şimdi de bu düşünceler tam 7-8 ay sonra aklına geliyorsa ve acaba nikâhım gitti mi diye düşünüyorsan buda vesvesedir diyorum.  O zamanlar neden böyle bir şey aklına gelmedi de şimdi geliyor diyorum ama sonra ya vesvese değilse ya gittiyse nikâhım diye tekrar düşünceler geliyor. Öyle bir şey olsa eşimde kafasına takar ama o rahat diyorum. Bu durumda da vesvese yapıyorum değil mi. Bu durumu mu da tekrardan size sormak istedim. Eşimin benim bu durumumdan haberi yok ona belli etmiyorum. Şimdiden Allah razı olsun.

Nikâh Hakkında Sorulan Soruya Cevap

Sorunuz için teşekkür ederiz, forumda mezhebinizin Hanefi olduğunu belirtmişsiniz. Bu yüzden cevabımızı Hanefi mezhebine göre vereceğiz

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki boşanma konusu kısa bir cevapla verilecek bir konu değildir. Aksine çok ince bir konudur. Bu yüzden sorunu en iyi şekilde çözebilmek için “ne yapılırsa nikâh bozulur” onu kavramalıyız ve iyice öğrenmeliyiz. Bu yüzden nikâhı bozan şeyler hakkında bilgilendirmek isteriz.

Boşanmanın Şekli ve Usulü

Nikâhın düşmesi hakkında her şey ile ilgili boşanmanın şekli ve usulü hakkında bilgi edinelim.

Nikâh gibi boşanma da herkesin kendi kullandığı dildeki boşama ifade eden kelimelerle olur.

Boşama hükmü iki türlü ifade edilebilir:

  1. Açık ifadelerle boşanma ve nikâhın düşmesi. Bu boşama manası açık, hükmü kesin ve herkesçe bilinen boşama ifadeleri ile olur. Bu ifadelerin manası gibi nikâhı bozan kelimelerin kullanım yeri ve hedefi de bellidir. Bu tür sözlere sarih yani hükmü açık ifadeler denir. Mesela kadına, “Seni boşadım”, Sen benden boşsun”, “Benden boş ol” demek gibi.

 

Bu tür sözlerle boşamaya fıkıhta “ric’i talâk yani dönüşümü mümkün olan boşama denir. Bu boşama ile koca, üç boşama hakkından birini kullanmış olur; ikinci hakkını kullanmak için hanımına dönebilir; bu dönüşte yeni bir nikâha gerek yoktur.

 

  1. Kapalı ifadelerle boşanma ve nikâhın düşmesi. Bir söz, iki ayrı manaya geliyorsa, ona kapalı ve kinaye lafız denir. Nikâhı bozan bazı sözcükler kullanılan dilde hem boşanma hem de başka bir manaya gelebilir. Bu tür sözlere yapılan boşama, niyete bağlı olur, hüküm niyete göre verilir. Yani sözcüğü ne niyetle söyledi ise ona göre hüküm verilir.

 

Mesela nikâhı bozan kapalı kelimelere örnekler verecek olur isek, “Ailenin yanına git”, “Sen bana haramsın” , “Sen serbestsin” , “Artık iddetini bekle” , “Yolun açık olsun” , “Beni terk et” , “Nikâhın senin elinde sen bilirsin” , “İstediğini yap” , “Kendine başka bir koca ara” gibi sözler, boşanma niyetiyle söylenirse geçerli olur. Bir koca, hanımına karşı böyle bir söz sarf ettiği zaman, niyetine bakılır. Niyeti boşanmaksa, kadını boşamış olur. Bu tür boşama ile kesin boşama gerçekleşir. Buna fıkıhta “bâin talak” yani karı kocayı hemen ayıran boşama denir. Kadına dönmek için yeni bir nikâh gerekir. Bu nikâh, kadının rızasına bağlıdır.

 

Erkek ya açık ya kapalı ifadelerle hanımını bir kere boşadığı zaman, bir talâk hakkını kullanmış olur. İki talâk hakkı daha olduğundan hanımına geri dönüş yapabilir. Ancak bu dönüş de boşamanın şekline göre iki türlü olur.

Nikâh Döndükten Sonra Geri Dönmek İçin Yapılması Gerekenler

Nikâhın düşmesi hakkında her şey yazacağız başlığı altında nihah düştüyse ne yapılması gerekir biraz ondan bahsedeceğiz.

  1. Kadının rızasına müracaat etmeye ve yeni bir nikâha gerek olmaz. Erkek birinci şekilde belirttiği gibi açık boşama sözleri ile boşadığı kadına, kadın boşanma iddetini beklerken dönebilir.

 

Boşan kadının iddeti yani boşanan kadının bekleme süresi, Hanefilere göre üç hayız, diğer üç mezhebe göre üç temizlik dönemidir.

 

Bu süre içinde erkek boşadığı hanımına gidip, “Sana geri döndüm” dese, ikinci hakkını kullanmak üzere dönmüş olur. Aynı şekilde onunla evli iken yaptığı bir işi, döndüğünü göstermek niyetiyle yapsa, mesela onu öpse veya kendisiyle cimâ etse, bu da dönüş sayılır.

  1. Kadına müracaat yapılır, kabul ederse yeniden nikâh kıyılır.

 

Erkek hanımını kapalı ifadeler, kinayeli sözler kullanarak boşamışsa ondan kesin olarak ayrılmış olur. Artık, “Ben sana döndüm” sözü yeterli olmaz; iş kadının rızasına bağlı olur. Kadın evet derse, yeni bir nikâh yapılır.

 

Bu boşama şekilleri Hanefî mezhebine göre böyledir. Bu konu da diğer mezheplerin görüşleri farklıdır. Biz Hanefi olduğunuzdan dolayı burada onlara temas etmeyeceğiz.

 

Boşanma ve ve nikâhın düşmesi hakkında her şey sorumuzun cevabı olan yazının sonuna geldik. İnşallah cevabımız faydalı olmuştur, soru ve sorununuz var ise aşağıdan yorum yazarak bize iletebilirsiniz.

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir