Namazlarımı Kılamıyorum? Acaba Allah Beni Artık İstemiyor Mu?

Tövbeden Dönenin Hali için fotoğraf

Soru:

Hocam ben geçen sene imanımı neredeyse her dediğini yapmaya calışıyordum sonra biriyle çıktım. Malesef ki haram sevda, daha sonra namazları geç kılmaya basladım. Kötü arkadaşlıklar edindim. Eskisi gibi İslamda olamadığım için çok pişmanım.  Önceden böyle değildim. Şimdi çabalasam da namazlarda eski şuuru bulamıyorum.  Sizce Allah beni artık istemiyor mu? Artık eskisi gibi olamayacak mıyım? Çok pişmanım, Allah rızası için yardım edin.

Cevap: Bu sorunuzun cevabı çok basit. Alimlerimizden biri şöyle buyurmuştur. Eğer namaz içerisinde gaflet geliyorsa, nasıl abdest aldığınızı kontrol edin. Eğer abdest alırken gaflet geliyorsa tuvaletten sonra nasıl taharet yaptığınızı kontrol ediniz. Eğer taharet konusunda gaflete düşüyorsanız guslünüzü kontrol ediniz.

Olayı daha iyi sizin için açıklayacak olursak: Eğer namaz kılarken, sıkıntı yaşıyor ve kılamıyorsanız, Bu Allah Teâlâ’nın sizi istemediğinden değil ortada bulunan bir hatadan dolayıdır. En küçük hata bile bütün amellerinizi boşa götürebilir. Bu yüzden fıkıh ilmi iyice öğrenilmelidir. Eğer fıkıh ilmi hakkında bilginizi yoksa fıkıh nedir adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu sitedeki amacımızda İslamı sistemli bir şekilde öğrenmek isteyenler için bir sanal medrese oluşturmak. Sitemizi sürekli olarak takip ederseniz büyük bir oranda gelişirsiniz.

Söylemek istediğiniz bir şey veya sormak istediğiniz başka bir soru varsa lütfen bize bildirmekten çekinmeyin. Cevaplamaktan büyük mutluluk duyarız.
Teşekkürler, Vesselam…
Dinmatik | Güvenli İslam Sitesi Ekibi

 

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir