Namaza Başlamadan Önce Kaza Namazına Niyet Edilir Mi? (Hanefi)

Soru: 1. Hocam namaza başlamadan önce bilerek kılmadığımız namazları kaza edebilir miyiz. 2-Hocam geçenlerde sabah namazına kalktım ama kerahet vaktini güneşten 45 dk önce sandım yani karıştırdım. Güneşin bitmesini bekledim ve o sıra kerahet vaktini öğrendim ancak güneş doğmuştu gerçek kerahet geçince namazı kıldım kabul olur mu?

Ersin Bey

Cevap: Merhaba Ersin bey.

1. Sorunun Cevabı

Hanefilerde kaza namazları, diğer namazlardan ayrı bir şekilde kılınır. Öğle namazının sünneti yerine kaza namazı kılınmaz. Fakat öğle namazının ilk sünneti, farzı ve son sünneti bitikten sonra kaza namazı kılınabilir. Kaza namazı kılarken edeceğiniz niyetler önemlidir. Kaza namazı için nasıl niyet edilir sorusunun cevabını daha önceden vermiştik. Aşağıdan o yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaza Namazlarına Nasıl Niyet Edilir?

2. Sorunun Cevabı

Demek istediğinizi tam anlayamadık. Galiba bazı şeyleri karıştırıyor olabilirsiniz. Sabah namazına kalktıktan sonra güneş doğana kadar kerahet vakti yoktur. Güneş doğduktan sonra da sabah namazı kılınmaz. Kerahet vakti ise güneş doğduktan sonra başlar. Bu kerahet vaktinde ise nafile namazlar da dahil hiç bir türlü namaz kılınmaz.

İnşallah bu yazımız faydalı olmuştur. Konu hakkında sormak istediğiniz veya aklınıza takılan bir şey olursa aşağı ki yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Sizden gelen yorumları cevaplamakta büyük mutluluk duyarız. Bir başka yazımızda görüşmek üzere kendinize ve kerahet vakitlerine iyi bakın 🙂 Vesselam…

Dinmatik İslam Sitesi Ekibi
Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir