Müzik Dinlemek Haram Mı? Müzik Dinlemek Caiz Mi?

Soru: Selamun Aleykum Müziğin haram olduğunu biliyorum ve müzik dinlemiyorum, şimdi ben akşamları ailemle beraber oturup “Diriliş Ertuğrul” dizisini izliyorum. Şimdi burada arkadan müzik geliyor bunu dinlemek haram olur mu?

Hakan Karahan

Cevap: Ve aleyküm selam ve rahmetulllahi ve berekatühü. Sorunuzun cevabına ulaşabilmek için müzik dinlemek haram mıı sorusunun cevabını bilmek gerekir. Eğer dediğiniz gibi haram olsa dizide çalması veyahut okulda da çalması fark etmez.

Yazımızı okuduktan sonra şu sorularınıza cevap bulabileceksiniz:

 • Çalgılı ilahi dinlemenin hükmü?
 • Müzik öğretmeni olmak günah mı?
 • Spor yaparken müzik dinlemek caiz mi?
 • Yemek yerken müzik dinlemek caiz mi?
 • Müzikle uğraşmak günah mı?
 • Müzisyen olmak günah mı?

Müzik Dinlemek Haram Mı?

Direk müzik dinlemek haramdır veya müzik dinlemek haram değildir denilemez. Çünkü müzikten müziğe farklılıklar vardır ve her birinin hükmü de bir biriden farklıdır.

Üç türlü müzik çeşidi vardır. Bunları sırasıyla açıklayacağız. Sonra da sizin sorduğunuz soru olan “dizi de geçen müziğin” hangi çeşide girdiğini bulacağız ve böylelikle sonuca ulaşmış olacağız.

Haram Müzik

Müzik dinlemenin haram olması olması verdiği hissiyata bağlıdır. Müzik eğer dinlenince insana zevk hissi veriyorsa onun şehvani duygularını harekete geçiyorsa o müziği dinlemek haramdır. Müzik dinlemenin günah olması onun nasıl dinlendiği ile alakası yoktur. Yani ayriyeten kulaklıkla müzik dinlemek günah mı diye bir soru sormaya hacet yoktur.

Sevap Müzik

Müzik eğer dinlenince insana dini duyguları hatırlatıyor ona ibadeti, namaz kılmayı veya Allah’ı zikretmeyi hatırlatıyorsa o müziği dinlemenin yararı vardır ve insan bu tür müziklerden fayda elde eder. Böylelikle ilahi dinlemek sevap mı sorusuna da cevap vermiş olduk.

Boş Müzik

Müzik eğer dinlenince kişiye her hangi bir his oluşturmuyor ise boş olarak tabir edilir. Yani dinlense de dinlenmese de bir yararı veya zararı yoktur.

Mesela fon müziği dinlemek caiz mi diye akla soru gelebilir. O zaman hangi kategoriye girdiğini hemen bulacağız ve ona göre hüküm vereceğiz. Örnek olarak fon müziği genellikle caiz olan yani üçüncü türden olur.

Sonuç olarak dizide geçen müzikler de genel de üçüncü kısma girdiğinden bu tür müzikleri dinlemekte her hangi bir sakınca yoktur. Fakat bu müzikler bile şehvani duygular besliyorsa insanda haram işlenmiş, Allah’ hatırlatıyor ve dini duygular besliyor ise sevap işenmiş olur.

Müzik dinlemek haram mı adlı yazımızın sonuna geldik inşallah faydalı olmuştur. Kendinize ve dinlediğiniz müziklere iyi bakın, görüşmek üzere, vesselam…

dinmatik.com

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

2 thoughts on “Müzik Dinlemek Haram Mı? Müzik Dinlemek Caiz Mi?

 1. Nahl süresi 116. ayet: Şu helaldir şu haramdır demeyin. Allah’a iftira etmiş olursunuz. Aynı zamanda insanı imandan çıkarır.
  Bakara suresi 75.ayet: (..kim Kur’an-ı Kerim’i kendi görüşüne göre tefsir ederse muhakkak kâfir olur.) anlamındadır.

  1. Merhaba bir garip ali kardeşim. Bu güzel bilgileriniz için teşekkür ederiz. Biz de size güzel bilgiler aktarmak isteriz: Helal olan eşi haricinde insana cinsi zevk veren her şeyin haram olduğu İslami kaynaklarda açık bir şekilde belirtilmiştir. Bir insan ağaca batığında bile zevke gelir ise haram işlemiş olur. Burada asıl dikkat edilmesi gereken nokta neyin getirdiği değil ne getirdiğidir.
   Teşekkürler, Vesselam…
   Dinmatik – İslam Sitesi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir