Musibete Sabır

Musibete Sabır

Büyüklerden biri demiştir ki: “Başına bir musibet geldiği zaman sabretsen de, sabretmesen de Allah Teâlâ’nın takdiri yerine gelir. Eğer sabredersen Allah’ın takdiri yerine gelir ve sen sevap kazanırsın. Şayet sabretmezsen Allah’ın takdiri yine yerine gelir, fakat sen hem kendini üzmüş, hem de sevaptan mahrum kalmış olursun. O halde sen her zaman sabret ki her durumda kârlı çıkasın.”

Yine velilerden biri şöyle demiştir: “Başına gelen bir musibete sabırsızlık gostermen o musibetten daha ağırdır. Sabırsız kimse dünyada kendisini helâk eder. Ahirette ise ecrini kaybeder.”

Muhammed İbn Semmâk (kuddise sırruhû) şöyle diyordu: “İnsana bir musibet gelir, o da sızlanmaya, sabırsızlanmaya başlarsa musibeti iki tane olur.”

Kim ki Allah’ın azabından kurtulmak ve rahmetine nail olup cennetine girmek isterse, nefsini dünyevî hevâ ve hevesten menetsin ve dünyanın sıkıntılarına ve musibetlerine katlanarak sabretsin! Nitekim Allah Teâlâ şoyle buyurur: “Allah, sabredenleri sever” (Âl-i İmrân 3/146).

Semerkand Takvimi

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.
CategoriesGenel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir