Mürşidden Faydalanmanın En Güzel Yolu

Mürşidden Faydalanmanın En Güzel Yolu hakkında fotoğraf

Soru: Mürşidden faydalanmanın en güzel yolu nedir?

Güneş Işığından Nasibini Almak

Müridin mürşidin gönlüne girmesinin en güzel yolu kalp yoludur. Bu yol, sıkışık kalabalıklar arasından ona ulaşmaya çalışmaktan daha uygundur. Öyle ki mürşidin birçok meşguliyeti olabilir ve müridlerle tek ilgilenemeyebilir.

Fakat mürşid güneş gibidir. Allah Teâlâ’nın kendisine ikram ettiği nur, sevgi, feyiz ve rahmetle herkese yönelmiş durumdadır. Artık o ışıktan nasibini almak müride kalmaktadır. Bunun için mürid kalbini açmalı ve hasretle mürşidden gelecek ilâhî nasibini beklemelidir.

Aslında her şey ilâhî takdire bağlıdır. Kuluna dilediğini verecek olan Allah Teâlâ’dır. Mürşid ilâhî taksimle belirlenen şeyleri yerine ulaştırmakla görevlidir. Mürid işin kader yönünü bilmekle sorumlu değildir. Ona gereken zâhirî edeplere dikkat etmektir. Bir de maneviyat yolunda gayret ve himmetini yükseltmeli, aza kanaat etmemelidir. Yüce Allah’tan daha fazla manevi ilim ve güzel ahlâk istemelidir. Şunu da bilmek gerekir ki Cenâb-ı Hak her şeyi bir ölçüyle vermekte, hikmetle yaratmaktadır.

Semerkand Takvimi

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir