Müminlerin Sevinci
Müminler ramazan orucu farizasını yerine getirdikten sonra ramazan bayramını kutlarlar. Bu ibadete her sene tekrar dönerler ve ibadetlerini yeniden yaparlar. Cenâb-ı Hak da daima onlara sevap ile karşılık verir. Böyle günlerin dönmesi, müminlere sevincin geri dönmesi anlamına gelir.
Hz. Peygamber’in (sallallahu aleyhi vesellem) kıldığı ilk bayram namazı, hicretin ikinci yılında kılmış olduğu ramazan (fıtır) bayramı namazıdır. Allah Resûlü bu yıldan sonra onu hiç terketmemiştir.
Vehb b. Münebbih (radıyallahu anh) şöyle der: “İblîs her bayram feryat eder. Şeytanlar etrafına toplanır ve, ‘Seni öfkelendiren nedir?’ diye sorarlar. İblîs şeytanlara, ‘Allah bugün Muhammed ümmetinin günahlarını bağışladı. Gidin onları lezzetlere ve şehvetlere daldırarak oyalayın’ der.”
Şeytanın hilelerine kanmadan geçirilecek bir bayram gerçek bir bayram olacaktır. Bayram günlerini helâle harama dikkat ederek hem ziyaret, hem ibadetle, dua, tesbih ve hamd ile geçirmeye dikkat edersek, şeytanlar üzülecek müminler sevinecektir.
Semerkand Takvimi

🔥13 Defa Okundu

Bâhiš Muhammed

Araştırmacı Yazar. 3 hizmet vermektedir. 1 - Web Site Tasarımı 2 - Makale Yazarlığı 3 - SEO Hizmeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir