Mümin Dostlar İle Beraber Olmak 🤗

fütüvvet nedir

Mümin Dostlar

Dünya hayatını yalnız başına geçirmemiz mümkün değildir. Zaten bu tavsiye edilmemiş ve ihsan sahibi kâmil müminlerle birlikte olmamız istenmiştir. Allah Teâlâ da Ankebût sûresinin 69. âyetinde buyurduğu gibi “ihsan sahipleri ile beraberdir.” İhsan sahipleriyle birlikte olmak ve onlarla birlikte haşrolmak için dua etmemiz gerekir. Zira herkes ahirette, dünya hayatında beraber olduğu ve rehber edindiği kimselerle beraber olacaktır. “Biz o gün bütün insan gruplarını imamları (önderleri) ile birlikte huzurumuza çağırırız” (İsrâ 17/71).

Allah Teâlâ herkesi dünyadaki imamı, kendine önder edindiği kimse ile beraber huzuruna çağıracağını bildirdiği gibi, Allah sevgisi etrafında toplananlar hariç dünyadaki bütün dostların, ahirette birbirinin azılı düşmanı olacağını buyurmuştur: “O gün takva sahipleri dışında, bütün dostlar birbirlerine azılı düşman olurlar” (Zuhruf 43/67).

Bu yüzden müslüman dünyada yaşarken, dostluğunun ahirette de devam edeceği, o dostluğun kendisine pişmanlık değil fayda vereceği kâmil müminlerle birlikte olması, küfür ve nifak ehlinden uzak durması gerekir.

Semerkand Takvimi

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir