Manevi Sohbetin Faydaları Ve Faziletleri

Sûfîler Kimlerdir hakkında temsili resim

Manevi sohbetin faydaları ve faziletleri

Manevi terbiye nasıl elde edilir? Nakşibendiliğin yolu ne üzerine kurulmuştur? Terbiye yolu nedir? Kişi Hakiki imana nasıl ulaşabilir

Bütün Allah dostları, kâmil insanlarla sohbet etmek üzerinde durmuşlar ve bu gönül beraberliğinin manevi terbiye için şart olduğunu belirtmişlerdir. Büyük veli Şah-ı Nakşibend (kuddise sırruhû) diyor ki: “Bizim terbiye yolumuz sohbet üzere kuruludur. Hayırlar, Allah (celle celâluhû) için salih insanlarla beraber olmak iledir. Onlarla sohbete devam ede ede hakiki imana kavuşmak nasip olur.”

Alimlerle aynı mecliste bulunmanın faydaları nelerdir?

Ömer b. Abdülaziz (radıyallahu anh) demiştir ki: “Medine’nin fakihlerinden Ubeydullah b. Abdullah ile bir mecliste bulunmam benim için bütün dünyadan daha sevimli ve daha hayırlıdır. Onun gibilerle oturup kalkmakla akıl nurlanır, kalp huzura erer, edep elde edilir.”

Salih insanlarla beraberliğin fazileti nedir?

Âlimlerden Cafer b. Süleyman (rahmetullahi aleyh), salih insanlarla beraberliğin fazileti ve kendisine ne kazandırdığını şöyle anlatır: “Kalbimde bir katılık hissettiğim zaman, kalkar hemen salihlerden Muhammed b. Vasi‘in yanına gider, meclisine katılır, yüzüne bakardım. Böylece kalbimdeki katılık gider, içime ibadet neşesi gelir, tembellik üzerimden kalkar ve bu neşe ile bir hafta ibadet ederdim.”
Semerkand Takvimi

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir