Hanefi fıkhı kategorisinde bugünkü konumuz olacaktır. İnşallah faydalı olur.

?

Gübre dışında kan veya şarap gibi necis bir şeyin küçük bir kuyuya düşmesi sebebiyle kuyunun suyu boşaltılır. Bu necaset az olsa bile böyledir. Aynı şekilde canlı çıksa bile, hatta ağzı suya değmese bile bir domuzun durumu da böyledir. Bir köpeğin, koyunun veya insanın içinde ölmesi de böyledir (kuyunun boşaltılmasını gerektirir). Küçük olsa bile bir hayvanın şişmesi halinde de durum böyledir.

?

200 Kova Su Çekilmeli

Eğer bu durumlarda kuyunun boşaltılması mümkün değilse 200 kova suyun boşaltılması gerekir.

40 Kova Su Boşaltılmalı

Kuyuda tavuk, kedi ve benzeri bir hayvan ölmüşse kırk kova suyun boşaltılması gerekir.

20 Kova Su Çıkarılmalı

Fare ve benzeri ölmüşse yirmi kova boşaltılmalıdır.

?

Bu boşaltma işlemi, hem kuyu için hem de kova, ip ve suyu çekenin eli için bir temizlik sayılır (Kovanın, ipin ve elin ayrıca temizlenmesi şart değildir).

?

Kuyular, deve, koyun, keçi, at, eşek, katır, inek gübresiyle necis olmaz. Ancak bakan kişinin çok görmesi veya kovanın her seferinde pislik çekmesi durumunda kuyu necis olur.

?

Su, güvercin ve serçe pisliğiyle necis olmaz, Aynı şekilde balık, kurbağa gibi kuru olmayan hayvanlarla su canlıların ve bit, sinek, arı ve akrebin ölmesiyle de pis olmaz. Yine canlı çıkmak ve vücudunda necaset olmamak şartıyla insanın ve eti yenen bir canlının düşmesiyle de su necis olmaz. Sahih görüşe göre, katırın, eşeğin, yırtıcı ve evcil olmayan kuşların düşmesiyle de pis olmaz. Şayet düşen canlıların tükürük (veya salyası) suya ulaşırsa, bu durumda onun hükmünü alır.

?

Kuyuda ölü bir hayvanın bulunması, düşme vaktinin bilinmemesi halinde, kuyuyu bir gün ve gece öncesine kadar necis kılar (Su, yirmi dört saat öncesinden itibaren necis sayılır). Bulunan hayvan şişmiş ise üç gün üç gece (yetmiş iki saat) öncesinden itibaren necis sayılır.

Bunun anlamı şudur: Böyle bir kuyudan, zikredilen süre içinde alınan suyla abdest veya gusül alınmış ve namaz kılınmış ise iadesi gerekir.

Tefvik ve İnayetiyle…

 

🔥46 Defa Okundu

Bâhiš Muhammed

Araştırmacı Yazar. 3 hizmet vermektedir. 1 - Web Site Tasarımı 2 - Makale Yazarlığı 3 - SEO Hizmeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir