Kirpikleri Kına İle Boyamak Caiz Midir? (Hanefi)

efendimizin sürme çekmesi hakkında

Soru: Selamun aleykum benim kirpiklerim sarımsı bir renkte, ben onları kına ile siyaha boyamak istiyorum bu tesettüre mani olur mu caiz midir?

Bahar Er

Cevap: Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatühü kardeşim. İki soru sormuşsunuz, bunlar:

  1. Kaşları kına ile boyamak tesettüre mani olur mu?
  2. Kaşları kına ile boyamak caiz midir?

Sorularınızı teker teker açıklayalım.

1. Sorunun Cevabı

Kadınlarda tesettür el, yüz, ayak dışında olan her yerin kapanmasına ve kendisine haram olan kişilerin görmemesine tesettür denir. Bu anlamda kaşlarınızı boyamak tesettüre mani olmaz. Çünkü kaş kısmı avret yeri olarak sayılmamaktadır.

2. Sorunun Cevabı

Bir şeyin caiz olmaması için o şeyin İslami kaynaklarda yapılmaması gerektiği söylenmelidir. Kaşları boyama hususunda ise İslami kaynaklara baktığımızda şunları söyleyebiliriz:

Bir kadının kendi eşi haricinde süslenmesi caiz değildir.

Bu durumda kaş boyamakta dikkat çekebileceğinden, süs olarak görülebileceğinden ve insanlar tarafından cezbedici olabileceğinden böyle bir şeyi yapmanın caiz olamadığını söyleyebiliriz. Niyete bağlı olarak mekruh ve işlenmiş olabilir.

Sonuç olarak Peygamberimiz (s.a.v) şüpheli olanlardan uzak durmamızı söylediğinden bu durumdan da uzak durulması lazımdır.

Cevabımız inşallah siz değerleri okurlarımız için faydalı olmuştur. Eğer konu hakkında aklınıza takılan ve sormak istediğiniz bir şey olur ise aşağıdaki yorum bölümünden bize ulaştırabilirsiniz. Bizler sizden gelen yorumları cevaplamaktan büyük mutluluk duyarız. Bir başka yazımızda görüşmek üzere kendinize ve kaşlarınıza iyi bakın 🙂 vesselam…

Dinmatik İslam Sitesi Ekibi

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir