Kaza Namazının Niyetinde İlk Ve Son Demek Nedir? (Hanefi)

Soru: Kaza namazının niyetinde ilk ikindi namazı veya son ikindi namazı ne demek? Yani ben bugün kılamadım ne diyeceğim ilk mi son mu?

Mehmed Karabuğa

Cevap: Merhaba kardeşim. Kaza namazları iki türlü değerlendirildiğinden ikisi için ayrı niyet etme şekli bulunmaktadır.

  1. Az Kaza Namazı
  2. Çok Kaza Namazı

Az kaza namazlarında “ilk ikindi namazı veya son ikindi namazı” diye değil “ikindi namazının kazasını kılmaya” diye niyet edilmelidir. Az olmayan kaza namazlarında ise her bir namazı belirlemeye ihtiyaç olduğundan bu işi kolaylaştırmak için “ilk ikindi namazının kazası veya son ikindi namazının kazası” denilebilir.

Sorumuzun cevabını yukarıda ki paragrafta verdiğimize göre şimdi az kaza namazı veya çok kaza namazları nedir, onun hakkında bilgi verelim

Az Kaza Namazı

Kaza namazlarının sayısı bir günlük namaz sayısından fazla değil ise az kaza namazı olarak sayılır.

Çok Kaza Namazları

Kaza namazlarının sayısı bir günlük namaz sayısından fazla ise çok kaza namazı olarak sayılır. Kişi çok kaza namazı olduğu zaman bu işi kendisine kolaylaştırmak için “ilk öğlen namazı veya son öğlen namazı” şeklinde niyet edebilir.

İnşallah yazımız faydalı olmuştur. Eğer bu konu hakkında aklınıza takılan ve sormak istediğiniz bir şey olur ise çekinmeden aşağıdan yorum yazarak bize ulaştırabilirsiniz. Cevaplamaktan büyük mutluluk duyarız. Bir başka yazımızda görüşmek üzere kendinize ve kaza namazlarınıza iyi bakın 🙂 Vesselam…

Dinmatik İslam Sitesi Ekibi
Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir