İyilik İle İlgili Kompozisyon Kısa | 7+ Madde Halinde İyilik ve Hoşgörü

İyilik ile ilgili kompozisyon adlı çalışmamıza hayırla geldiniz. Bu yazımızda iyilik ve hoşgörü ile ilgili kompozisyon oluşturduk. Oluşturduğumuz bu yazıda başlıca şunlara değindik:

İyilik İle İlgili Kompozisyon Başlıkları

  • İyilik Nedir?
  • İyilikler Nelerdir Örnekler
  • Yapılabilecek İyilikler
  • İyilik İle İlgili Cümleler
  • İyilik Yapmak Ne demektir
  • İyilik Nasıl Yapılır Örnek
  • İyilik Eden İyilik Bulur Atasözü İle İlgili Kompozisyon

İyilik Nedir?

İyilik, Allah için yapılan bütün hayır çeşitlerinin ortak adıdır. İyilik çeşitleri bulunmaktadır. Şöyle ki, iyilik iki türlü yapılır; sözle ve fiille… Sözle olan iyilik, güzel söz, güler yüz, hoş muamele ve benzeri amellerdir. Fiil ve davranış ile olan iyilik ise; birinin yardımına koşmak, bizzat işini görmek, ihtiyaç anında yardımcı olmak gibi işlerdir.

Bu tip yapılan iyilik örnekleri insanı buna ulaştıracak temel şey içindir. Temel şey ise; Allah Teâlâ’nın rızasını istemek, insan sevgisi ve iyilik yapma duygusudur.

İyilik ve Yardımlaşma

Yazımız iyilik ve yardımlaşma ile ilgili kompozisyon olduğu için iyilik ve yardımlaşma ile ilgili iyilik örnekleri kısa bir şekilde verelim.

İyilik ve infak Cenâb-ı Hakk’ın bize emanet olarak verdiği mal, mülk ve imkânları O’nun gösterdiği şekilde nefsimize, ailemize, akraba çevremize, din kardeşlerimize ve bütün cemiyete harcamamızdır. Sonuçta atalarımız iyilik eden iyilik bulur demişler. Çünkü iyilik karşılıklıdır. Karşılıklı iyilik yapmak komposizyon içerisindeki en önemli madde olduğu söyleyebiliriz. Çünkü Müslümanın huyu ve davranışı böyle olmalıdır. Bunun dışı davranışlar Kur’an’a ve sünnete de uygun davranışlar değildir.

Allah Teâlâ zengin fakir her insana başkasına ikram edebileceği bir nimet çeşidi vermiştir. Bu nimetler maddi ve manevi olarak iki kısımdır. Günümüzde yardım deyince akla hemen para ve mal gelir. Halbuki hayır bunlarla sınırlı değildir. Mesela insan bir tebessümüyle bile gönül alabilir, hayır yapabilir. Elinde hiç maddi imkânı olmayan bir kimse gönlünde coşan iyilik niyetiyle de cömert olabilir.

İyilikte Yardımlaşmak

İyilik ile ilgili ayetler ile kompozisyonu daha da güzel bir hale getirelim.

“İyilik ve takva için yardımlaşın. Günah ve düşmanlık için yardımlaşmayın”

(Mâide 5/2)

Hayır üzere bulunanlar mümin kardeşlerine yardımcı olmalıdır. Dünya hayatı aldatıcıdır. Nefsin hile ve oyunları çoktur. Bir insan her ne kadar tövbe etse de sonra tekrar eski yanlışlara geri dönebilir. Çözüm için ise “iyilikte yardımlaşmak” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

https://dinmatik.com/iyilikte-yardimlasmak/

İyilik ile ilgili kompozisyon kısa bir şekilde anlatmaya çalıştık, inşallah faydalı olmuştur. Bir başka yazılarımızda görüşmek üzere, kendinize ve iyiliklerinize iyi bakın 🙂 Vesselam…

Dinmatik – İslam Sitesi Ekibi

Semerkand Takvimi

http://www.semerkand.com.tr/takvim/

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: