İyilerle Birlikte Olmak
Bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyuruyor: “İyilerin meclisine katılan kimse, misk kokusu satan kimseyle oturana benzer. Bu kimse ya güzel kokudan satın alır ya koku satan ona koku ikram eder ya da bulunduğu yerdeki güzel koku onun üzerine siner.
Kötülerle beraber olan ise demirci ocağında oturan kimseye benzer. Orada oturduğu sürede ocaktan bir ateş sıçrayıp elbisesini yakabilir. Üzerine siyah leke bulaşabilir. Hiçbir şey olmasa oranın sisli havası ve pis kokusu onun üzerine siner.”
İyiler, salih insanlardır, yüce Allah’a dost insanlardır. Bir Allah dostunun meclisine katılmak iki türlü olur. Biri zâhirde olur. Bu, onunla aynı mekânı paylaşarak sohbet halkasına katılmak ve nazarı altına girmekle gerçekleşir. Diğeri bâtında, iç âlemde olur. Bu da gönülle gerçekleşir. Her iki halde de kâmil olan zattan ona yönelen kalbe feyiz akar, sevgi intikal eder. Kâmil veli ile zâhiren veya bâtınen beraber olan kimse feyiz almada yetersiz ve kabiliyetsiz olsa bile, kendisine muhakkak bir şey ikram edilir.
Semerkand Takvimi

🔥14 Defa Okundu

Bâhiš Muhammed

Araştırmacı Yazar. 3 hizmet vermektedir. 1 - Web Site Tasarımı 2 - Makale Yazarlığı 3 - SEO Hizmeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir