İyi Bir Aile İçin Yapılması Gereken Hazırlıklar

İslami evlilik ile ilgili yüzük kutusu

Soru: İyi bir aile için yapılması gereken hazırlıklar nelerdir?

Yuva, bir ömür sürmesi için kurulur. Birkaç günlük mutluluk ve nefsi tatmin için gelişigüzel bir şekilde kurulmaz. Çünkü aile yüce Allah’ın emrinin gereği yerine getirildiği çok değerli bir emanettir.

Evlilikle eşler uzunca bir yolculuğa çıkarlar. Öyleyse bu yolculuk için çok önceden hazırlık yapılmalı, azık edinmelidir.

Hazırlanılmadan çıkılan bir seyahat programında bile birçok sıkıntı ile karşılaşmak mümkünken ebedî bir birlikteliği sağlama niyeti ile çıkılan evlilik yolunda hazırlıksız olmak elbette ki olumsuzlukları beraberinde getirir. Bu sebeple eşlerin nikâh hükümlerini, aile ile alakalı temel meseleleri ve mutlu bir yuva için gerekli olan iletişim becerilerini kazanmaları önemlidir. Çünkü yoldaki engeller önceden bilinirse tedbir almak daha kolay olacaktır. Huzursuzluklar, sıkıntılar büyümeden küçük rötuşlarla aile yuvasının kendi bünyesinde eriyecek ve mutluluğa dönüşebilecektir.

Evlilik, insan için yeniden doğuşun adıdır bir bakıma. Öncesinde çok iyi düşünülmüş ve hazırlanılmış olması gereken hayatî bir kurumdur. Her iş için ehliyetli kişi almak düşüncesiyle sınav veya mülakat yapılır. Kişi o iş için hazır mıdır, gerekli alt yapıya sahip midir, öğretilecekleri öğrenmeye, kendisini geliştirmeye müsait bir yapıda mıdır, diye. Evlilik, kazanılmak için uğraşılan diğer kurumlardan daha az önemli değildir. Öyleyse yuva kurmak için çekilen sıkıntıların, yapılan hazırlıkların, okunulan kitapların ve yazıların, ehli ile yapılan istişarelerin aile saadetine katkısı büyüktür.
İyi bir aile için yapılması gereken hazırlıklar ne kadar iyi olursa sonuç da o denli güzel olur. Eş adayları, bilinçli bir evlilik için yaptıkları her faaliyetin karşılığını aile saadeti içerisinde fazlasıyla alır.

“Kendi kusurunu gören başkasını ayıplamaz.” Hz. Ali [r.a]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: