İstincanın Yapılışı » İstinca Nasıl Yapılır (Erkeklerde ve Kadınlarda)

Merhaba arkadaşlar, hanefi ilmihal konuları1 kategorimizin temizlik bölümü‘e2 devam ediyoruz. Bugün istincanın yapılışı ve istinca nasıl yapılır, onun hakkında bilgi vereceğiz. Bir önceki konumuzda istincanın hükmü‘nü3 anlatmıştık. Eğer okumadıysanız önce onu okumanız gerekir. İstincanın hükmü‘nü iyi anladıktan sonra artık istincanın yapılışı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İstinca Nasıl Yapılır?

Erkeklerde İstincanın Yapılışı

Erkek, erbezi sarkık ise ilk taşla önden arkaya, ikincisiyle arkadan öne, üçüncüsüyle ise önden arkaya doğru necaseti siler. Erbezi sarkık değilse arkadan öne doğru silmeye başlar.

Kadınlarda İstincanın Yapılışı

Kadın ise cinsel organların kirlenmesinden kaçınmak amacıyla önden arkaya doğru silmeye başlar.

İstincanın Yapılışı

İlk olarak elini suyla yıkar ve temizlenecek yeri bir veya iki parmağın ihtiyaç halinde üç parmağının iç kısmını kullanarak suyla yıkanacak yeri temizler. Temizlemeye başlarken orta parmağını diğerlerinin biraz üstünde tutar, sonra yüzük parmağını da kaldırarak temizliği tamamlar. Tek parmakla yetinmez.

Pis kokuyu giderinceye kadar temizlikte ve oruçlu olmamasına bağlı olarak makatını rahatlatmada mübalağa eder. Temizlik bitince elini ikinci defa yıkar ve oruçluysa kalkmadan önce makatını kurular.

İstincada Kadınların Özel Durumu

Kadın ise şehvet duygusunun meydana gelmesinden kaçınmak için, baştan itibaren yüzük ve orta parmaklarını birlikte kaldırır.

Yazıda Referans Verilen URL’LER

  1. https://www.dinmatik.com/konu/fikih/hanefi-mezhebi/
  2. https://www.dinmatik.com/konu/fikih/hanefi-mezhebi/temizlik/
  3. https://www.dinmatik.com/istincanin-hukmu-necasetten-temizlik-hanefi-ilmihali/

 

 

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir