İslami İlim Öğrenme Adabı

Âlimlerle otururken nelere dikkat edilmelidir? İslamda eğitim anlayışı nasıldır? İslami eğitim metodu nasıldır? İlim nasıl öğrenilir? Alimlere soru nasıl sorulur? Alimlere soru sorma adabı nedir? İslami gelenekte eğitim ahlakı?

Öğrenmeye talip olan kişi, âlimler meclisinde bulunduğunda, edep ve tevazu ile oturur. Onlarla konuşurken sesini onlardan fazla yükseltmez. Samimiyet ve tevazuyla sorusunu sorar. Çoğunlukla bu soru, Allah’a nasıl ibadet edileceğinden, kulluktan bahseden ilim üzerine olur. İhtiyaç duyulmayan meselelerde sormaz. Cevap aldığında da minnettar olur, teşekkür eder.
Âlimler kendisine kızsa bile onlara kızmaz, niçin kızdıklarını araştırır, hatasından döner ve onlardan özür diler. Soru sorduğunda onların canını sıkmaz, tüm davranışlarında yumuşaklıkla, nazikçe davranır.
Onlarla bir konu konuşursa, “Ben sizden daha bilgiliyim” şeklinde davranışlarla konuşmaz. Öğrenmeye talip olanın gayesi ancak, güzellikle, hüsnükabul ile onlardan istifade etmenin yollarını araştırmak olmalıdır. Âlimlerle münakaşa etmemeli, cahillerle de çekişmeye girmemelidir. Böyle yaparsa dininde anlayış ve idraki artar. Allah katında onu yücelten, dinde idrak sahibi olacak bilgileri öğreten âlimler bir rahmet ve nimettir. Onlara karşı güzel, ölçülü davranışlar içinde olmalıdır.
Semerkand Takvimi

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir