İslami Evlilik Hakkında Temel Bilgiler

İslami evlilik ile ilgili yüzük kutusu

Soru: İslami evlilik hakkında temel bilgiler nelerdir? İslami evlilik hakkında bilinmesi gereken temel bilgiler nelerdir?

Çocuklar, anne babanın göz bebekleri. Bin bir emekle büyütülür, eğitilir. Belli bir yaşa gelince de huyu huyuna uygun, edepli, güzel ahlâklı bir kişi ile kendi yuvalarını kurmaları sağlanır.

“Allah Teâlâ’nın emri, Hz. Peygamber’in kavli ile…” başlayan evlilik, neslin korunması, devamı, mutluluk ve huzurun sağlanması için Cenap-ı Hakk’ın insanlara bahşettiği bir kurumdur. Nikâh akdi ile kurulan aile de insana verilen en kıymetli emanetlerdendir. Eşler bu emanete sahip çıktıkları ölçüde yuvalarında mutlu olabilirler.

İnsan hayatında evlilikle beraber yeni bir sayfa açılır. Bu sayfada eşlerin âdeta birlikte bir resim çizmeleri istenir ve bu resmi çizmenin belli kurallarının olduğu da kendilerine hatırlatılır.

İslami Evlilik Hakkında 3 Kural

Birinci kural; bu resim birlikte çizilecek, her ne olursa olsun birlikteliğin bozulmasına müsaade edilmeyecektir.

İkinci kural; sevgi, saygı, sorumluluk, sadakat, hoşgörü ve ailenin manevi dinamikleri bu resmin temel renkleri olacaktır.

Üçüncü kural ise, karşılaşılan zorluklar sabrı kuşanarak atlatılacak, vazgeçme düşüncesi zihinlerden atılacaktır.

Bu saydıklarımız evlilik resmini oluşturmadaki temel adımlar. Peki, evlilik hangi temel üzere kurulmalı ve evlilikte niyet ne olmalı ki ortaya bir sanat eseri çıksın?

Öncelikle evlilikte bilinmesi gereken evliliğin bir akit yani sözleşme olduğudur. Nasıl ki bizimle sözleşme yapılmadan telefonumuz dahi bağlanmıyor, aile gibi önemli bir kuruma da akidleşme olmadan yani nikâhsız başlanamıyor.

Evlilik akdi, sadece nikâhla başlayabilir. Çünkü nikâhsız olarak erkek ve kadının bir araya gelmesi ve birlikte yaşaması dinimizce yasaklanmıştır. Mademki evlilik kurumu da önemli bir sözleşme anlamı taşıyor; o halde eşlerin evlilik öncesinde bu sözleşmelerini yazılı hale getirmeleri yerinde olacaktır. Söz uçar yazı kalır, konuşulup kararlaştırılmış önemli konuların evlilik yoluna çıkmadan yazılı hale getirilmesi ileride doğabilecek birçok problemin önüne geçecektir.

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir