Bu yazı en son şu tarihte güncellendi

İslâm’dan Önce Bir Hutbe
Kus b. Sâide, Câhiliye döneminde yaşamış meşhur bir hatipti. Peygamber Efendimiz’in de (sallallahu aleyhi vesellem) orada olup dinlediği, Ukâz panayırındaki bir hutbesi özetle şöyleydi:
“Ey insanlar! Gelin, dinleyin. Her yaşayan ölür, ölen çeker gider. Çocuklar doğar, annelerinin babalarının yerini tutar. Sonra hepsi mahvolup gider. Gökte haber, yerde ibret alacak şeyler var. Neden gidenlerin bir daha geri döndüklerini göremiyorum? Gittikleri yerden hoşnut oldular da oralarda karar mı kıldılar?
Yemin ederim Allah katında bir din vardır ki şimdi bulunduğunuz dinden daha sevgilidir ve yüce Allah’ın gelecek olan bir peygamberi vardır ki gelmesi pek yakın oldu. Gölgesi başınız üstüne geldi. Ne mutlu o kimseye ki ona iman edene ve hidayeti bulana! Yazıklar olsun ona isyan eden bedbahta. Eyvahlar olsun ömürleri gaflet ile geçenlere!”
Kus b. Sâide, kendisini dinleyenler arasında müjdelediği peygamberin de olduğunu bilmiyordu. Resûl-i Ekrem de (sallallahu aleyhi vesellem) o gün müjdelenen kişinin kendisi olduğundan henüz habersizdi. Kus b. Sâide, Peygamber Efendimiz’e peygamberlik gelmeden önce de vefat etti.
Semerkand Takvimi

🔥9 Defa Okundu

Bâhiš Muhammed

Araştırmacı Yazar. 3 hizmet vermektedir. 1 - Web Site Tasarımı 2 - Makale Yazarlığı 3 - SEO Hizmeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir