İşini Şansa Bırakma Demek Günah Mıdır?

Soru: İşini şansa bırakma demek günah mıdır?

Cevap: Öncelikle şunu belirtelim ki İslam’da şans diye bir şey yoktur. Çünkü her şeyin kaderi Allah Teâlâ tarafından yazılmış ve çizilmiştir. Kişi ancak sadece zamanı geldiğinde var olan kaderini yaşar.

Bu anlattığımız kısa bilgiden sonra bu sözün anlamını, kullanım yerlerini ve sıkıntısının olup olmadığını konuşalım..

İşini Şansa Bırakma Cümlesi

İşini şansa bırakma cümlesinin anlamı:

Sen bütün önlemlerini al, elinden geleni yap hakkındadır. Bu cümle kişiye her zaman tetikte olmasını ve olası gelebilecek her türlü sorunu düşünüp tedbirlerini alması gerektiği hatırlatır.

İşini şansa bırakma cümlesinin kullanım yerleri

Genellikle bir işin gerçekleşme evresinde iken söylenir. İşin oluşması ve bozulmaması için çalışmasını yapılabilecek her önlemi gerçekleştirmesini gerektiğini hatırlatır.

İşini Şansa Bırakma Cümlesi Günah Mıdır?

Bir şeyin günah olması için o şeyin İslami kurallara ters olması gerekir. Yani Kuran’da veya Hadiste belirtilen her hangi bir hükme ters gelen her şey günah olarak sayılır. Yani olay tamamen söylerken ki niyete bağlıdır.

Cümleyi yukarıdaki manalar vb. için kullanıyorsa her hangi bir sıkıntı olmaz.

Fakat mesela kader diye bir şey yoktur, insan hayatı şansa bağlıdır. Ne yaparsa onun karşılığını alır. Bazılarına şans güler bazılarına ise şans gülmez. Şansı bol olan bu hayatta her zaman kazanır. Şansı olmayan ise her zaman zorluk çeker İşte sen işini şansa bırakma hallet ve kendir bitir.

Bunun gibi bir düşünce tabi ki sıkıntılıdır hemde çok sıkıntılıdır. Çünkü her şey Allah’ın elindedir o isterse olur, o istemezse hiç bir şey olmaz. İşini şansa bırakma kelimesinden maksat sen kendi işini kendin hallet gibi manalar varsa kadere ters olduğun büyük sıkıntılar doğurur.

Sonuç Olarak:

İşini şansa bırakma cümlesi İslami açıdan her hangi bir manası olamaz. Çünkü şans kavramı İslam Dinin’de yoktur. Bu yüzden bir müslümanın bu cümleyi kullanması günah olsun, olmasın yakışır bir şey değildir.

Peki, İslam’da ne var?

İslam dininde Tevekkül vardır. Bir işi elinden geldiğince yaptıktan sonra “Allah’ım benim elimden bu karı geliyor sen bu işimde başarılı olmamı nasip et” diye etmesine tevekkül etmek denir.

Bu yüzden her bu lafı kullanacağınız zaman ve kullanan biri gördüğünüz zaman tevekkülü hatırlayın ve insanlara aktarın.

Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir