İsimlerin Çocukların Üzerinde Tesirleri Yararları Zararları Nelerdir?

Soru: Merhabalar. Bir konu hakkında değerli hocalarımızın fikrini alacaktım mümkünse. 1 ay sonra Allah izin verirse bir oğlum olacak ve isim olarak. YAVUZ KAĞAN koymayı düşünmekteyim. Dinen bir sakıncası var mıdır? Yavuz isminin iyi güzel anlamı varken aynı zamanda kötü gaddar vs gibi anlamları da var. İleride yaşantısına da etkisi olur mu? Bilgi sahibi hocalarımız konu hakkında dönüş yaparsa sevinirim. Her iki isim için.

Fatih Vurgun

Cevap: Merhaba kardeşim, öncelikle Allah’ın izniyle doğacak olan çocuğunuzun Rabbim yar ve yardımcısı olsun. Allah’ın razı olduğu kulların arasına girsin ve iki dünyada İslam Saadeti içinde yaşasın.

Şunu belirtmek isteriz ki: isimlerin çocuklar üzere çok etkisi vardır. Hemde bayağı etkisi vardır. Bu konu hakkında daha fazla bilgi için daha önce yazdığımız “ihsan isminin anlamı” adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Orada isimlerin önemleri hakkında bilgiler vermiştik.

Yazımızı okuduktan sonra da anlaşılacağı üzere çocuğa isim verilirken çokça dikkat edilmeli ve bilinçli bir şekilde verilmelidir.

Çocuğunuza isim verirken bir amaç uğruna vermelisiniz. Örneğin: “Çocuğum o kadar iyi birisi olsun, o kadar başarılı olsun ve dinini o kadar iyi bilsin ki insanlar tarafından sürekli övülsün. Yani övülmeye layık olsun.” gibi bir düşünceniz varsa “Muhammed” koymalısınız. Çünkü Muhammed’in anlamı övülmeye layık demektir.

Yukarıda verdiğimiz örnekler konunun anlaşılması içindi. Sizin sorunuzda belirttiğiniz Yavuz ve Kağan ismini verirken kendinize şu soruları sormalısınız.

  • Ben bu ismi çocuğa ne için koyuyorum.
  • Çocuğuma bu ismi koyunca ne olmasını bekliyorum.
  • Bu ismin faydaları ve çocuğumda görmek istediklerim neler?

Eğer bu soruların cevapları için İslami açıdan iyi bir cevabınız var ise bu ismi çocuğa koymanızda fayda vardır ve iyidir. Fakat sadece bu ismi sevdiğiniz ve hoşunuza gittiği için koyuyor iseniz o zaman bu ismi koymanız boş olur. Yani her hangi bir faydası veya yararı olmaz.

Her şeyi en iyi bilen Allah Teâlâdır. Amelleri neyetlere göre belirlyen de Allah Teâlâ’dır. Niyet iyi ve halis olduğu müddetçe yapılan her iş hayırlıdır. Niyet iyi olmadığı sürece ise yapılan her iş zarardır.

İnşallah bu yazımız faydalı olmuştur. Konu hakkında sormak istediğiniz veya aklınıza takılan bir şey olursa aşağı ki yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Sizden gelen yorumları cevaplamakta büyük mutluluk duyarız. Bir başka yazımızda görüşmek üzere kendinize ve Allah’ın izni ile doğacak olan çocuğunuza iyi bakın 🙂 Vesselam…

Dinmatik İslam Sit4esi Ekibi
Youtube üzerinden yukarıdaki verilen videoya yorum yazarak dini sorularınızı sorabilirsiniz. Kanala abone olarak cevaplarınızı takip edebilirsiniz.

2 thoughts on “İsimlerin Çocukların Üzerinde Tesirleri Yararları Zararları Nelerdir?

  1. Hayırlı günler dilerim.Agarta Bitkisel Kozmetik olarak ürünlerimize Gimdesten helal sertifikası aldık..sitenizde bizden de bahsedebilmeniz için size sunum gönderebileceğim mail adresinizi rica edebilirmiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir