İnsanların Eşitliği
Eşitlik bir şeyin diğer şeyle her yönüyle aynı olmasıdır. Bu manada hiçbir insan diğer insana eşit değildir. Her insan, diğer insandan akıl, ilim, huy, kabiliyet, karakter, ses, sima gibi birçok yönden farklıdır. Fakat bazı konular var ki orada herkes aynı derecede hak, yetki, sorumluluk ve vazife sahibidir.
Her insan, iman ve itaat ile insan olma şereflerini korumak zorundadır. Kim aksine davranırsa varlıkların en alt derecesine düşer. Her insan, yaşama ve dokunmazlık hakkına sahiptir. Kimsenin hayatı diğerinden daha değerli veya daha değersiz değildir. Herkesin kanı, ırzı, şerefi ve malı koruma altındadır.
Her insan Allah Teâlâ’ya kulluk için yaratılmıştır ve yüce Allah’a davette bütün insanlar eşittir. Din, güneş gibidir, bütün insanlara rahmet yapılmıştır. Onda insan ayrımı yapılmaz. Yüce Allah’a ve hak dine inanan, salih amel işleyen ve haramdan sakınan herkes Cenâbı Hakk’a dost olur. İman etmeyenler ise Allah Teâlâ’nın rahmetinden ve Hz. Peygamber’in (sallallahu aleyhi vesellem) şefaatinden mahrum olurlar.
Semerkand Takvimi

🔥20 Defa Okundu

Bâhiš Muhammed

Araştırmacı Yazar. 3 hizmet vermektedir. 1 - Web Site Tasarımı 2 - Makale Yazarlığı 3 - SEO Hizmeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir